WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI – Honorowy Mistrz Futbolu!

WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI – Honorowy Mistrz Futbolu!

DOLNOŚLĄSKA IZBA RZEMIEŚLNICZA WE WROCŁAWIU


Już po raz dziesiąty Kapituła Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej przyznała Tytuł Honorowego Mistrza. Warto przypomnieć, że wśród poprzednich laureatów tego wyróżnienia byli m.in.: metropolita senior ks. kard. Henryk Gulbinowicz, pierwszy polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, aktorka Maja Komorowska, profesorowie: Alicja Chybicka, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Zanussi, Norman Davis i Jan Miodek. I właśnie ten ostatni, znany polski językoznawca, który jest także od wielu lat entuzjastą piłki nożnej, kibicem Ruchu Chorzów, zaproponował, aby tegorocznego laureata tego wyróżnienia nazwać dodatkowo Honorowym Mistrzem Futbolu. I nie ma trafniejszego określenia, jeśli chodzi o naszego znakomitego piłkarza Włodzimierza Lubańskiego. W reprezentacji Polski zagrał 75 razy i z 48 strzelonymi bramkami jest do dzisiaj najlepszym jej strzelcem. Z orzełkiem na piersi zadebiutował, mając dokładnie 16 lat i 228 dni, co czyni go najmłodszym zawodnikiem naszej piłkarskiej reprezentacji. W 1972 roku zdobył z nią Zloty Medal Olimpijski.

Uroczystość wręczenia Tytułu Honorowego Mistrza Futbolu i ubrania laureata w rzemieślnicze dystynktoria odbyła się tradycyjnie podczas spotkania noworoczno-kolędowego organizowanego przez naszą Izbę wspólnie z Zachodnią Izbę Gospodarczą i Lożą Dolnośląską Bussines Center Club w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Wśród licznie przybyłych członków i sympatyków tych organizacji obecni byli dolnośląscy hierarchowie wyznań chrześcijańskich na czele z metropolitą wrocławskim ks. abp. Józefem Kupnym, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, instytucji współpracujących z organizatorami spotkania.

wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu7 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu6 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu4 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu3 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu2

Prezes naszej Izby Zbigniew Ładziński, który przed dziesięciu laty był pomysłodawcą nadawania Tytułu Honorowego Mistrza, podkreślił w swoim wystąpieniu, że „nie musimy tutaj wygłaszać laudacji, bo wszyscy Państwo wiecie, kim są dla Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski zdobywcy tego Tytułu w latach poprzednich. A dzisiaj do tego zacnego grona dołącza Włodzimierz Lubański”.

– Byłeś mistrzem futbolu. Jedynym w swoim rodzaju. Bo to, co robiłeś, wykonywałeś w mistrzowski sposób. Pokazywałeś, że nie za pieniądze można grać z orzełkiem na piersiach i służyć Ojczyźnie.- mówił Zbigniew Ładziński. Dodał, że jest to „dziesiąty tytuł, który został przez Kapitułę przyznany, a należy pamiętać, że Włodek właśnie z dychą grał na plecach”.

Włodzimierz Lubański przypomniał, że piłkarzem I-ligowego Górnika Zabrze został, mając niespełna 16 lat i z tym klubem zdobył siedem tytułów mistrza Polski, rozegrał wspaniałe mecze na arenie międzynarodowej. Wspominając także swoją grę w reprezentacji Polski i strzelone bramki, podkreślił, że jest z tego bardzo dumny . A wśród osób, które w szczególny sposób wspierały go w osiągnięciu tych sukcesów oprócz trenera Kazimierza Górskiego, kolegów z Górnika Zabrze i kadry narodowej, wymienił także, uczestniczącą w spotkaniu swoją małżonkę Grażynę, co zebrani nagrodzili gromkimi oklaskami.

wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu8 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu9 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu10 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu11Dziękując za przyznanie Tytułu Honorowego Mistrza Futbolu, stwierdził, że „można zdobyć tytuł Mistrza Polski, można walczyć o najwyższe trofea w pucharach Europy, ale ten Tytuł to jest coś, co się otrzymuje od ludzi, którzy mi kibicowali, mnie dopingowali” .

Nieprzewidzianym wcześniej w programie uroczystości było wzruszające wystąpienie Lucyny Kornobys , srebrnej medalistki tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, która poprosiła o podejście do niej przed scenę naszego prezesa Zbigniewa Ładzińskiego. – Sukcesy zawdzięczam nie tylko swojemu zaangażowaniu, determinacji, ale przede wszystkim mecenasom, którzy wspierają mnie w tym pięknym dziele. A do nich właśnie należy pan Zbigniew Ładziński. I za to właśnie dzisiaj podczas tej uroczystości chciałem serdecznie podziękować, przekazując Panu Zbigniewowi specjalną tablice ze zdjęciami dokumentującymi nasze kontakty.

Zabierając głos, Ksiądz Arcybiskup pogratulował Włodzimierzowi Lubańskiemu Tytułu Honorowego Mistrza Futbolu. Pobłogosławił opłatki i, dzieląc się nimi z zebranymi, złożył im serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. Uczynili to również przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, prezesi: Zachodniej Izby Gospodarczej Marek Pasztetnik i Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej – Zbigniew Ładziński oraz kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC Marek Woron.

W czasie swojego pobytu we Wrocławiu ten wybitny polski sportowiec został przyjęty na specjalnej audiencji przez ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Gościł także w Katolickim Radiu Rodzina oraz w Liceum Salezjańskim, gdzie wspominał okres swoich największych sportowych sukcesów, mecze, które rozegrał w reprezentacji Polski oraz we Wrocławiu, opowiadał także o tym, jak zapatruje się na naszą dzisiejszą kadrę narodową.

A w siedzibie naszej Izby spotkał się z jej zarządem, pracownikami , starszyzną cechową i wrocławskimi dziennikarzami. Witając Dostojnego Gościa, prezes Zbigniew Ładziński wręczył mu specjalny tort wykonany przez znanego wrocławskiego cukiernika Sergiusza Siemionko oraz okolicznościową statuetkę.

wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu12 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu13 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu14 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu15 wlodzimierz-lubanski-honorowy-mistrz-futbolu16

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz