Wielkopolski Festiwal Rzemiosła

Wielkopolski Festiwal Rzemiosła

Izba Rzemieślnicza w Kaliszu


Pleszew promuje rzemiosło

Już po raz czwarty, tradycyjnie we wrześniu w Pleszewie odbył się Wielkopolski Festiwal Rzemiosła.

Festiwal ma na celu promocję kształcenia zawodowego i tradycji rzemieślniczych regionu. Otwarcie festiwalu odbyło się w pleszewskim Domu Rzemiosła. Wśród oficjalnych gości byli przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy, pracownicy oświaty, przedsiębiorcy, środowisko rzemieślnicze, a także delegacje zagraniczne z Liceum Zawodowego w Stebniku na Ukrainie oraz z Berufsbildende Schulen Ammerland w Rostrup w Niemczech.

Festiwal pomyślany i zorganizowany jest tak, by każdy bez względu na wiek mógł bliżej zapoznać się z pracą rzemieślników. Z bogatej oferty korzystali zatem gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych, a także młodsze dzieci z przedszkoli. Chętni mogli zobaczyć czym zajmują się między innymi murarz, fryzjer, mechanik, stolarz albo piekarz. A najważniejsze, że dzieci i młodzież mogły własnoręcznie przekonać, w czasie tak zwanych żywych warsztatów na czym polega praca rzemieślników. Można było do woli degustować wyroby cukiernicze i wędliniarskie. Atrakcji nie brakowało na wielu stoiskach, bo wyplatano koszyki, pieczono chleb ale też budowano karmniki dla ptaków.

Dawniej tego typu zajęcia dzieci i młodzież miały na zajęciach praktycznych w szkole. Dlatego dziś gdy takiego przedmiotu po prostu nie ma okazja do zapoznawania się ze specyfiką poszczególnych zawodów jest po prostu bezcenna! A najważniejszy jest fakt, że Festiwal w opinii bardzo licznej publiczności po raz kolejny odniósł sukces.

W tym roku festiwal rzemiosła połączono z obchodami Jubileuszu 130-lecia Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie. W uroczystościach wzięła udział prawnuczka patrona szkoły – Zofia Cegielska-Doerffer. Organizatorami festiwalu byli Powiat Pleszewski, Miasto i Gmina Pleszew, Izba Rzemieślnicza, Cech Rzemiosł Różnych w Pleszewie oraz ZSU-G. Wydarzenie objęli patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Wojewoda Wielkopolski oraz Marszałek Województwa.

Galeria

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz