Ustawa STIR już funkcjonuje. Możesz sprawdzić swojego kontrahenta

Ustawa STIR już funkcjonuje. Możesz sprawdzić swojego kontrahenta

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, że na swojej stronie BIP udostępniona została wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

A to za sprawą ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, tzw. ustawa STIR , która weszła w życie 13 stycznia.

Efektem prewencyjnego oddziaływania wprowadzanego systemu analizy ryzyka i możliwości szybkiej reakcji organów skarbowych powinno być istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników poprzez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku oraz umocnienie pewności prawa w wyniku upublicznienia informacji o zarejestrowanych i wykreślonych podatnikach VAT – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Wykazy zawierają listy podmiotów, dla których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji, które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT, lub których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona. Możliwość wyszukania tych informacji ma ułatwić ocenę i umożliwić weryfikację rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów. Praktyka pokazuje, że także rzetelni podatnicy mogą stać się ofiarami oszustów podatkowych. Dostęp do informacji publikowanych w wykazach zminimalizuje ryzyko nieświadomego udziału w karuzelach VAT. Jest to istotne wsparcie dla przedsiębiorców w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz