Uczniowie cukiernicy rywalizowali w Krośnie po raz 13-ty o tytuł najlepszego ucznia...

Uczniowie cukiernicy rywalizowali w Krośnie po raz 13-ty o tytuł najlepszego ucznia w tym zawodzie

IZBA RZEMIEŚLNICZA W RZESZOWIE


27 stycznia 2016 r. po raz trzynasty młodzi ludzie z Podkarpacia zmagali się o zdobycie tytułu Najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik. Organizatorem wojewódzkiego turnieju był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. St. Szpetnara w Krośnie oraz Cukiernia „Jagusia” Ireneusza Deptucha.

Do konkursu przystąpiło 7 uczestników z 5 szkół województwa podkarpackiego: Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie, Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie. Konkurs składał się z części teoretycznej /test opracowany przez Komitet Główny Turnieju Ogólnopolskiego/ oraz praktycznej. W części praktycznej turnieju należało wykonać: tort, trzy razy po trzy figurki marcepanowe, eksponat lub element dekoracyjny z karmelu lub czekolady, dwa razy po pięć ciasteczek bankietowych. Inspiracją do tworzenia słodkich dzieł był temat przewodni „Głębia oceanu”. Czas przeznaczony na część teoretyczną wynosił 1 godzinę, a na część praktyczną 5 godzin. Uczniowie mieli do dyspozycji różnorodne surowce i półprodukty, z których tworzyli piękne torty w kształcie łódki, podwodnej wyspy udekorowane różnymi elementami z karmelu. Powstawały również interesujące ciasteczka bankietowe oraz fantazyjne figurki marcepanowe – raki, kraby, ryby, delfiny, żółwie. Młodzi cukiernicy mieli okazję popisać się wyobraźnią i fantazją w tworzeniu elementów dekoracyjnych z karmelu – powstawały fantastyczne ośmiornice i wspaniałe owoce morza. Nad przebiegiem turnieju czuwała dziewięcioosobowa komisja, złożona z nauczycieli i mistrzów cukierniczego fachu. Część praktyczna zmagań turniejowych stanowi zawsze duże wyzwanie dla uczestników. Szczególnie trudnym zadaniem okazało się lepienie figurek z marcepana, wymagające zdolności manualnych i wyczucia harmonii kolorów. Niełatwe było też wykonanie elementów dekoracyjnych z karmelu (niektórzy uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z tym, jakże bardzo ciekawym i trudnym materiałem do wykonania dekoracji). Oceniany był wygląd prac, oraz harmonia poszczególnych elementów, które wchodziły w skład pracy konkursowej. Komisja zwracała również uwagę na zachowanie zasad higieny produkcji i na prezentację prac przez poszczególnych uczniów.
W uroczystym zakończeniu konkursu, połączonym z wystawą wszystkich prac udział wzięli zaproszeni goście, w tym Prezes Izby pan EMIL KUNYSZ oraz hojni sponsorzy: Prezydent Miasta Krosna, Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie, Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, Cukiernia ” Jagusia” z Krosna, firma ” Savpol” z Gliwic, Cukiernia „Ania” z Chorkówki, Cukiernia „BASSARA” Barbara Bassara-Poprawa z Dębicy, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości z Dębicy, panAndrzej Nycz , Firma Handlowo-Usługowa pani Czesława Kosiek, Firma WOMAR FOOD z Krosna. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe, a mistrzowie szkolący najlepszych uczniów – puchary.

uczniowie-cukiernicy-rywalizowali-w-krosnie2 uczniowie-cukiernicy-rywalizowali-w-krosnie3 uczniowie-cukiernicy-rywalizowali-w-krosnie4 uczniowie-cukiernicy-rywalizowali-w-krosnie6 uczniowie-cukiernicy-rywalizowali-w-krosnie7

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz