CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH MAŁEJ I ŚREDNIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W PLESZEWIE

Historia Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie sięga roku 1955, kiedy to po 23-letniej przerwie w latach 1932-1955 Pleszew stał się siedzibą powiatu. Zrodziła się wtedy szansa dla rzemiosła pleszewskiego, które otrzymało możliwość integracji organizacyjnej poprzez utworzenie Cechu. Wcześniej pleszewscy rzemieślnicy podlegali Cechowi w Jarocinie.

cech-pleszew-hist10

Pierwsze zebranie organizacyjne Cechu odbyło się 11 kwietnia 1956 roku, w mieszkaniu jednego z rzemieślników – Marka Jędrzejaka. W zebraniu uczestniczyli pleszewscy rzemieślnicy oraz przedstawicielka Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – Aniela Sychelowa.

W rezultacie obrad i podjętych wniosków Izba Rzemieślnicza w Poznaniu pismem z dnia 19 czerwca 1956 roku mianowała – z dniem 1 lipca 1956 roku tymczasowy Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie.

Tymczasowy zarząd swoją funkcję sprawował do zwołania Pierwszego Walnego – czyli do dnia 20 października 1956 roku. W wyniku wyborów powstał Zarząd w składzie:

STARSZY CECHU – EDMUND DĄBKIEWICZ
I PODSTARSZY – MAREK JĘDRZEJAK
II PODSTARSZY – ALFONS TROJANOWSKI
SEKRETARZ – MIECZYSŁAW WYSOCKI
SKARBNIK – TADEUSZ TUCZYŃSKI
CZŁONEK ZARZĄDU DS. MŁODZIEŻY KAZIMIERZ GRUDZIAK

cech-pleszew-hist1

W miarę upływu lat zmieniały się nie tylko osoby, ale także liczba osób wchodzących w skład Zarządu Cechu. Od 1989 roku, kiedy to funkcję Starszego Cechu drugiej kadencji objął Olgierd Rusinek – piastujący tę funkcję do dnia dzisiejszego, liczba osób w Zarządzie zwiększyła się do 11.

cech-pleszew-hist2
Druga – przy ulicy Zamkowej 2

cech-pleszew-hist3
Trzecia – przy ulicy Poznańskiej 17

 

Decyzję o budowie Obecnej siedziby Domu Rzemiosła W Pleszewie przy ulicy św. Ducha 5 (dawniej Kongresu Zjednoczenia) podjęto na Walnym Zgromadzeniu w dniu 25 lutego 1972 roku.

cech-pleszew-hist5
W skład Komitetu Założycielskiego weszli:

cech-pleszew-hist6 cech-pleszew-hist7

Budowa trwała ponad 6 lat.

Uroczyste otwarcie Domu Rzemiosła nastąpiło 14 maja 1977 roku.

cech-pleszew-hist8

W dniu 27 maja 2006 roku Cech Rzemiosł Różnych obchodził 50 rocznicę swojej działalności.

cech-pleszew-hist9

Uchwałą Zarządu Cechu z dnia 27 stycznia 2009 roku wprowadzony został w życie rzemiosła pleszewskiego Medal Cechu. Od tego dnia Medal jest nadawany rzemieślnikom, pracownikom, nauczycielom oraz innym osobom, które przyczyniły się do rozwoju środowiska i oświaty zawodowej w rzemiośle.

Na Medalu widnieje postać św. Józefa – patrona rzemieślników, trzymającego w dłoniach dłuto i młot, napis Cech Rzemiosł Różnych w Pleszewie oraz znak rzemiosła.

Medal zaprojektował Jerzy Szpunt z Pleszewa, a odlew z brązu został wykonany w firmie „Brązart”z Pleszewa, należącej do Juliusz Kwiecińskiego.

Rzemiosło pleszewskie jest również promowane w książce wydanej na podstawie Uchwały Zarządu Cechu z dnia 25 września 1992 roku pt. „Dzieje rzemiosła pleszewskiego” autorstwa Jana Piaseckiego.

OFERTA CECHU

 • nadzorowanie przebiegu przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych,
 • udzielanie informacji w zakresie dokształcania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
 • organizacja spotkań informacyjnych i integracyjnych,
 • pomoc w pozyskiwaniu i zatrudnianiu młodocianych pracowników,
 • organizowanie kursów w zakresie bhp
 • promowanie nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych,
 • przygotowywanie wniosków o refundację wynagrodzeń oraz dofinansowania za wyszkolenie uczniów.

cech-budynek-pleszew

Panu Olgierdowi Rusinkowi wieloletniemu Starszemu Cechu w latach 1985-2017 w dniu 22 kwietnia 2017r. został nadany tytuł Honorowy Starszy Cechu.

(od lewej G. Szwedek, W. Sobczak, M. Żarnowski, D. Rusinek, L. Kowalczykiewicz, K. Suchora, P. Majchrzak pośrodku w togach starszyzna cechowa). Na zdjęciu brakuje M. Vogta.

Funkcję I-go Podstarszego Cechu (od lewej) pełni od 2009 r. Ryszard Janecki który został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję, rzemieślnik prowadzący zakład mechaniki pojazdowej w Pleszewie.

II Podstarszym Cechu (od prawej) został wieloletni członek Zarządu Cechu Jan Olejniczak prowadzący zakład mechaniki pojazdowej w Dobrzycy.

 


Starszy Cechu

Starszym Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie na kolejną czteroletnią kadencję (2017-2021 r.) został wybrany wieloletni członek Zarządu Cechu prowadzący firmę budowlaną w Lenartowicach Sławomir Pisarski.

Zmienił się również skład członków Zarządu w skład którego wchodzą:

 • Marek Żarnowski
 • Waldemar Sobczak
 • Leszek Kowalczykiewicz
 • Krzysztof Suchora
 • Dariusz Rusinek
 • Grzegorz Szwedek
 • Piotr Majchrzak
 • Vogt Maciej

Komisja Rewizyjna

 • Hieronim Garsztka – Przewodniczący
 • Piotr Matłoka – Z-ca przewodniczacego
 • Jacek Osiaczyk – Sekretarz
 • Filip Brajer – Członek
 • Grzegorz Mikołajczak – Członek

W dniu 22 kwietnia 2017 r. podjęto uchwałę na Walnym Zgromadzeniu Członków Cechu o zmianie funkcji Kierownika biura Cechu na funkcję Dyrektora biura Cechu którą pełni Donata Rembiasz-Adamczak.

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

KRAUZ-BUD DAMIAN KRAUZ - TOMICE
FIRMA SPECJALIZUJĄCA SIĘ W USŁUGACH OGÓLNOBUDOWLANYCH I INSTALACYJNYCH. FACHOWA I RZETELNA POMOC W ZAKRESIE REMONTÓW, ARANŻACJI, PRZEBUDOWY WNĘTRZ I DOBORZE MATERIAŁÓW. WSPÓŁPRACA Z ARCHITEKTAMI WNĘTRZ. .

63-308 Giżałki, Tomice, ul. Wrzesińska 53

tel. kom. +48 663 767 988

krauzbud@gmail.com

www.krauzbud.pl

Krauz-Bud Portal Rzemiosła Polskiego

USŁUGI MALARSKIE LESZEK KOWALCZYKIEWICZ
SZEROKI ZAKRES USŁUG REMONTOWYCH: MALOWANIE, GIPSOWANIE, TAPETOWANIE, MONTAŻ PŁYT KARTONO-GIPSOWYCH, NAKŁADANIE TAPET NATRYSKOWYCH, MONTAŻ PANELI, DOCIEPLENIA I ELEWACJE BUDYNKÓW. WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE W ZAKRESIE KSZTAŁCENIA UCZNIÓW.

63-300 Pleszew, ul. Lipowa 5E

tel. kom. +48 602 492 415

Usługi Malarskie Kowalczykiewicz - RZEMIOSLO.ORG

BETONIARNIA HENRYK WALISZEWSKI
FIRMA ISTNIEJĄCA NA RYNKU PRAWIE 30 LAT. POSIADAMY DUŻE DOŚWIADCZENIE W PRODUKCJI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I JESTEŚMY JEDNYM Z WIODĄCYCH W SKALI KRAJU PRODUCENTÓW PREFABRYKATÓW BETONOWYCH. NASZE WYROBY PRODUKOWANE SĄ ZGODNIE Z NORMAMI I POSIADAJĄ WSZELKIE WYMAGANE CERTYFIKATY.

63-322 Gołuchów, Krzywosądów 19

tel. kom. +48 609 609 777

betoniarnia@krzywosadow.pl

www.betony.pl

"COMPLEX" PAWEŁ SOBCZAK
FIRMA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W BUDOWNICTWIE. USŁUGI W ZAKRESIE: REALIZACJA "POD KLUCZ", WYKOŃCZENIA I ARANŻACJA WNĘTRZ, ELEWACJE BUDYNKÓW. SZKOLENIE UCZNIÓW.

63-304 Czermin, Broniszewice 76B

tel. kom. +48 607 373 888

panow37@wp.pl

P.P.H. "GOM-MET" KOTŁY C.O. WŁODZIMIERZ GOMÓŁKA
NOWOCZESNA PRODUKCJA, DŁUGOLETNIE DOŚWIADCZENIE W BRANŻY KOTLARSKIEJ. KOTŁY O SZEROKIM ZAKRESIE MOCY Z PRZEZNACZENIEM DO NIEWIELKICH MIESZKAŃ, DOMÓW JEDNO I WIELORODZINNYCH I BUDYNKÓW PRZEMYSŁOWYCH. REALIZACJA INDYWIDUALNYCH ZAMÓWIEŃ Z ZACHOWANIEM WSZYSTKICH WYMAGAŃ TECHNICZNYCH. FIRMA ZRZESZONA W SPÓŁDZIELNI KOTLARZ.

63-300 Pleszew, Kowalew, ul. Kościelna 22, Zakład Produkcyjny Kwileń 46, 63-313 Chocz

tel. kom. +48 602 796 252

gom-met@wp.pl

www.gom-met.pl

PIEKARNIA "U BOGDANA" MUSZALSCY S.C.
FIRMA Z PONAD 20 LETNIM DOŚWIADCZENIEM W SZKOLENIU UCZNIÓW. W OFERCIE SZEROKI ASORTYMENT CHLEBÓW, BUŁEK, WYROBÓW CUKIERNICZYCH I PÓŁCUKIERNICZYCH. PIEKARNIA STOSUJE WŁASNE RECEPTURY ORAZ NATURALNY ŻYTNI ZAKWAS. DOSTAWCA WYROBÓW DO 70 PUNKTÓW DETALICZNYCH. PRZY PIEKARNI PROWADZONY JEST CAŁODOBOWY SKLEP Z WŁASNYMI PRODUKTAMI.

63-322 Gołuchów, Krzywosądów 2

tel. +48 62/761 53 94

piekarniaubogdana71@interia.pl

P.P.H.U. MIK-MAR MARCIN MIKOŁAJCZAK
FIRMA POWSTAŁA W 2001 ROKU. BLISKO 15 LETNIE DOŚWIADCZENIE ZAŁOŻYCIELI FIRMY W BRANŻY KOTLARSKIEJ, SPOWODOWAŁO WPROWADZENIE NA RYNEK PRODUKTÓW, KTÓRE BARDZO SZYBKO ZOSTAŁY ZAAKCEPTOWANE PRZEZ NABYWCÓW. INTENSYWNY ROZWÓJ, DOŚWIADCZENIE, WYKORZYSTYWANIE NAJNOWSZYCH OSIĄGNIĘĆ TECHNIKI I PODNOSZENIE JAKOŚCI OFEROWANYCH WYROBÓW - GWARANCJĄ ZADOWOLENIA KLIENTÓW.

63-308 Gizałki, Tomice, ul. Wrzesińska 18A

tel. kom. +48 502 614 418

biuro@mikmar.pl

www.mikmar.eu

PPHU BRAJER S.C. - USŁUGI STOLARSKIE
PRODUCENT NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI ORYGINALNYCH I NIEPOWTARZALNYCH MEBLI, MEBLI BIUROWYCH, PRAC STOLARSKICH W HOTELACH, RESTAURACJACH, GABINETACH LEKARSKICH, ODDZIAŁACH POCZTY I BANKÓW, BIURACH ORAZ DOMACH PRYWATNYCH. KORZYSTNE CENY, TERMINOWOŚĆ, WIELOLETNIA GWARANCJA ORAZ PROFESJONALNA OBSŁUGA. WYKORZYSTYWANIE RÓŻNYCH MATERIAŁÓW, ARANŻACJA WNĘTRZ. SZKOLENIE UCZNIÓW.

63-304 Czermin 116

tel. +48 62/741 74 35

biuro@brajer.com.pl

www.brajer.com.pl

ZAKŁAD MECHANIKI POJAZDOWEJ MGR INŻ. ALEKSANDER MARCINIAK
CZŁONEK SIECI SERWISU Q-SERVICE. OGÓLNA MECHANIKA POJAZDOWA, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, KOMPUTEROWE USTAWIANIE GEOMETRII KÓŁ, NAPRAWA I PRZEGLĄD KLIMATYZACJI, NAPRAWA ZAWIESZENIA I UKŁADU HAMULCOWEGO.

63-300 Pleszew, ul. Kraszewskiego 8

tel. kom. +48 668 334 480

zmpamarciniak@epf.pl

ZAKŁAD KOTLARSKO-BLACHARSKI "STALBUD" ANDRZEJ LEŚNIEWSKI
FIRMA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM. PRODUKCJA ATESTOWANYCH KOTŁÓW CENTRALNEGO OGRZEWANIA Z PODAJNIKIEM NA PALIWO STAŁE ORAZ TRADYCYJNE STAŁOPALNE. WYKONYWANIE KOTŁÓW NIETYPOWYCH NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIA KLIENTÓW. ŚWIADCZENIE USŁUG ŚLUSARSKICH (KONSTRUKCJE, ZBIORNIKI). SZKOLENIE UCZNIÓW.

63-300 Pleszew, Kowalew, ul. Grunwaldzka 1

tel. kom. +48 603 598 371

stalbud@producent-kotlow.pl

www.producent-kotlow.pl

ŚLUSARSTWO STAL-INOX ANDRZEJ SZYMCZAK
FIRMA Z 25 LETNIM DOŚWIADCZENIEM W BRANŻY, 1115 KLIENTÓW, 1400 PROJEKTÓW. WŁASNA ŚLUSARNIA. PROJEKTOWANIE, MONTAŻ SCHODÓW I BALUSTRAD. W OFERCIE SCHODY NA KONSTRUKCJI STALOWEJ - ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE ORAZ SCHODY KRĘCONE. SZKOLENIE UCZNIÓW.

63-330 Dobrzyca, Karminek, ul. Ostrowska 32

tel. kom. +48 600 240 987

www.stal-inox.net

"KWITOWSKI" SP. Z O.O.
AUTORYZOWANY UCZESTNIK SIECI Q-SERVICE TRUCK. NAPRAWY: MECHANICZNE, BLACHARSKIE, LAKIERNICZE, PIASKOWANIE, SPAWANIE STALI I ALUMINIUM - SAMOCHODY OSOBOWE, DOSTAWCZE, CIĘŻAROWE, NACZEPY, PRZYCZEPY, MASZYNY ROLNICZE I BUDOWLANE. DIAGNOSTYKA ELEKTRONIKI: TEXA, KNORR, BREMSE, AUTOCOM, SERWIS KLIMARYZACJI. SZKOLENIE UCZNIÓW.

63-308 Gizałki, ul. Pl. 3 Maja 1

tel. kom. +48 605 781 511

adam@kwitowski.pl

www.kwitowski.pl

ZAKŁAD STOLARSKI MEBLAN ŁUKASZ BLANDZI
PRODUKCJA I WYKONANIE: MEBLE KUCHENNE, MEBLE ŁAZIENKOWE, SCHODY DREWNIANE, DRZWI DREWNIANE I OKLEINOWE, SYPIALNIE, OKŁADZINY ŚCIENNE, GARDEROBY, WYPOSAŻENIA BIUR I SKLEPÓW ORAZ NIETYPOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. SZKOLENIE UCZNIÓW.

63-330 Dobrzyca, Karminek, ul. Ostrowska 28

tel. kom. +48 692 419 170

mebelkarminek@wp.pl

www.meblan.eu

ZAKŁAD BUDOWLANY TOMASZ GIERCZAK
FIRMA OGÓLNOBUDOWLANA, KOMPLEKSOWA REALIZACJA INWESTYCJI. SZKOLENIE UCZNIÓW.
63-313 Chocz, ul. Łąkowa 8, tel. +48 884 225 876, e-mail: 123shrek321@wp.pl
ELEKTROMECHANIKA POJAZDOWA JACEK OSIACZYK
PROFESJONALNE USŁUGI ELEKTROMECHANICZNE W PEŁNYM ZAKRESIE DZIAŁAŃ.
63-300 Pleszew, Kowalew, ul. Jarocińska 8a, tel. +48 601 871 799, e-mail: jacek.osiaczyk@wp.pl
"ELMAR" MARIUSZ TATKO
ELEKTROMECHANIKA RÓWNIEŻ TIR, NAPRAWA I REGENERACJA ROZRUSZNIKÓW, OGRZEWANIA POSTOJOWEGO: WEBASTO, EBERSPACHER. SZKOLENIE UCZNIÓW.
63-300 Pleszew, Suchorzew, ul. Jarocińska 6, tel. +48 512 299 566, e-mail: elmartatko@wp.pl
MECHANIKA POJAZDOWA RYSZARD JANECKI - PLESZEW
PEŁEN ZAKRES MECHANIKI, WYMIANA OPON, GEOMETRIA KÓŁ, OBSŁUGA SERWISOWA, SERWIS POGWARANCYJNY. NOWOCZESNY SPRZĘT DIAGNOSTYCZNY I WYSOKO WYKWALIFIKOWANI MECHANICY.
63-300 Pleszew, ul. Polna 6a, tel./fax +48 62/74 27 232, kom. +48 601 760 609, e-mail: janecki@bosch-service.pl, www.janecki.bosch-service.pl
FIRMA BUDOWLANA "RYSBUD" RYSZARD SZCZEPANIAK
FIRMA DZIAŁAJĄCA W BRANŻY BUDOWLANEJ OD 1998 ROKU. SZEROKI ZAKRES PRAC, RZETELNE I TERMINOWE WYKONANIE. UCZESTNIK PROGRAMU - RZETELNA FIRMA.
63-300 Pleszew, Bronów 39, tel. kom. +48 603 601 683, www.rzetelnafirma.pl/TBXBDERU
STOL BUD MARTA WITEK
PROFESJONALNE USŁUGI STOLARSKIE. REALIZACJA ZAMÓWIEŃ POD WYMIAR.
63-300 Dobrzyca, Karminek, ul. Ostrowska 20, tel. +48 512 129 944, e-mail: stolbud1975@wp.pl
USŁUGI MURARSKIE JERZY WALCZAK
FIRMA ŚWIADCZĄCA USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. POSIADAMY WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE W KSZTAŁCENIU UCZNIÓW.
63-304 Czermin 133, tel. +48 512 439 531, e-mail: budownictwo.walczak@gmail.com
ZAKŁAD MECHANIKI POJAZDOWEJ SŁAWOMIR MROZIŃSKI - PLESZEW
MECHANIKA OD A DO Z. PRZYGOTOWYWANIE POJAZDÓW DO PRZEGLĄDU TECHNICZNEGO. SZKOLENIE UCZNIÓW..
63-300 Pleszew, ul. Prokopowska 13, tel. +48 62/50 83 086, kom. +48 602 833 308
FIRMA BUDOWLANA ZAKŁAD MURARSKI GRZEGORZ SZWEDEK
WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE. KOMPLEKSOWE USŁUGI BUDOWLANE, BUDOWY "POD KLUCZ". SZKOLENIE UCZNIÓW.
63-300 Pleszew, Rokutów 24, tel. +48 604 333 120, e-mail: grzegorzszwedek@interia.pl

Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie
ul. św. Ducha 5
63-300 Pleszew

Tel: +48 62 742 12 47
e-mail: cech.pleszew@wp.pl