CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH W BRODNICY

Początki rzemiosła na terenie brodnickim są najprawdopodobniej związane z historią samego miasta i związane są lokacją miasta na prawie chełmińskim. W ten sposób w XIV w. doszło do powstania cechu rzeźników, którego mistrzowie sprzedawali swoje wyroby w 19 jatkach umiejscowionych wokół ratusza. Z zachowanego odcisku pieczęci dowiadujemy się również o istnieniu przed 1314 rokiem cechu krawców. Na tej pieczęci po raz pierwszy pojawiła się polska nazwa „Brodnica” jak również jest to potwierdzenie, że to krawcy są najprawdopodobniej pierwsi spośród grup zawodowych działających w oparciu o odrębny statut cechowy, ustanowiony 24 lutego 1426 roku. Statut ten został potwierdzony w 1604 roku przez króla polskiego Zygmunta II.

brodnic-hist1 brodnic-hist2Od początków istnienia miasta powstawały zorganizowane korporacje konwisarzy, kuśnierzy, sukienników, szewców, stolarzy, garncarzy i piekarzy. W XV wieku powstała także dosyć silna organizacja rybaków, o czym świadczy istnienie ich ołtarza cechowego. W tym okresie w Brodnicy działała również cegielnia, w której zatrudniano rzemieślników – specjalistów takich jak strycharze, ceglarze, wypalacze cegieł. Na przedmieściach i tzw. wolniźnie zamkowej pracowały młyny a na przedzamczu kuźnia, wozownia, garbarnia, siodlarnia itp. Tak więc między XIV a XV wiekiem, najlepiej rozwijały się rzemiosła zaspakajające przede wszystkim podstawowe potrzeby mieszkańców miasta. W XVI wieku kształtuje się ustrój cechowy. Brodniccy rzemieślnicy poprzez zorganizowane w korporacje grupy wpływów zapewnili sobie znaczną kontrolę produkcji rzemieślniczej , monopol na kształcenie przyszłych mistrzów, zabezpieczenie dostaw, a także zdecydowanie ograniczyli spekulacyjny obrót surowcami, co w rezultacie doprowadziło do tego, że w promieniu jednej mili od miasta mieli wyłączność na swoje produkty i usługi. W XVII wieku pojawiła się korporacja zdunów, piekarzy z piernikarzami, ślusarzy i jedna organizacja wielozawodowa, w której znaleźli się złotnicy, szklarze, stolarze i artysta malarz. W drugiej połowie XVII wieku, w miejsce cechu ślusarskiego powstał silny cech wielozawodowy skupiający puszkarzy, kotlarzy, zegarmistrzów, wytwórców noży i ślusarzy. Istniały także oddzielne cechy bednarzy, węborników i powroźników. Powstawały także bractwa czeladnicze walczące o polepszenie sytuacji materialnej i społecznej swoich członków.

brodnic-hist9 brodnic-hist3 brodnic-hist4 brodnic-hist6 brodnic-hist7 brodnic-hist8brodnic-hist5Silna pozycja cechów przetrwała do końca I Rzeczypospolitej. W 1774 roku Prusacy unieważnili dawne prawa cechowe, poddając działalność rzemieślników pod kontrolę magistratu i ograniczając honorowe obowiązki pozazawodowe związanej m.in. z dbałością o sprawy obronne miasta i jego fortyfikacji. Prawo okresu Księstwa Warszawskiego ostatecznie załamało monopol dawnych organizacji cechowych. Masowy napływ tanich towarów osłabił lub zniszczył niektóre zawody np. sukienników. Część brodnickich organizacji cechowych przystąpiła do ogólno pruskich związków cechowych.

W 1907 roku na terenie Brodnicy założono Szkołę Doskonalenia Zawodowego, uzupełniającą wykształcenie zdobywane u mistrzów.
Po powrocie miasta do Polski, co nastąpiło 20 stycznia 1920 roku przystąpiono do przeorganizowania cechów. Powstało jedenaście korporacji, w tym sześć wolnych: stolarska, szewska, malarska, piekarska, rzeźnicka, garncarska i pięć o charakterze przymusowym: ślusarska, kołodziejska, kowalska, krawiecka, fryzjerska. Funkcjonowało również koło Towarzystwa Rzemieślników skupiające mistrzów różnych zawodów. W zakładach rzemieślniczych wprowadzano nowinki techniczne, maszyny i technologie wykorzystujące m.in. energię elektryczną.

brodnic-hist10 brodnic-hist11Okres okupacji to czas stagnacji i wielu tragicznych wydarzeń. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku przystąpiono do odbudowy warsztatów rzemieślniczych i organizacji. Powstał Powiatowy Związek Cechów skupiający osiem samodzielnych korporacji. Na jego czele stanął mistrz ślusarski Tomasz Niklewski, wkrótce odnotowano pierwszego ucznia – Edmunda Kołakowskiego, który w Jabłonowie Pomorskim w zakładzie Franciszka Jakubowicza uczył się fachu kamieniarskiego. W 1948 roku działało już 201 brodnickich zakładów rzemieślniczych m.in. 22 krawiectwa damskiego, 32 szewskie, 25 kowalskich, 19 rzeźniczych, 17 stolarskich. Istniało 9 cechów: stolarzy, kołodziei i bednarzy, ślusarzy, blacharzy, fryzjerów, wędliniarzy, piekarzy, krawców, szewców i cholewkarzy oraz kowali. Po roku 1948 nastąpiło osłabienie samodzielnego rzemiosła a w 1950 roku zarządzeniem wojewody bydgoskiego zlikwidowano korporacje rzemieślnicze i powołano nowe – zjednoczone cechy.
W 1954 roku powstał w Brodnicy Cech Rzemiosł Różnych z Ignacym Wetzlem, jako Starszym Cechu. Wkrótce w 1962 roku ówczesny Starszy Cechu Jan Jasiński i kierownik biura Jan Schindler zaproponowali wybudowanie Domu Rzemiosła. Prace rozpoczęto w 1969 roku i dzięki wpłatom, darowiznom i pomocy samych rzemieślników w październiku 1971 roku dokonano uroczystego otwarcia. Starszym Cechu w tym okresie był Edward Woelke. W 2003 roku przeprowadzono przebudowę i remont, dzięki czemu budynek cechu należy do ładniejszych obiektów Brodnicy.

Obecnie Cech Rzemiosł Różnych w Brodnicy skupia ponad stu mistrzów, a Starszym Cechu od 2001 roku jest Jan Lewandowski – mistrz elektryk.

brodnic-hist12 brodnic-hist13 brodnic-hist14 brodnic-hist15

Sporządzanie umów z uczniami przystępującymi do nauki zawodu w zawodach rzemieślniczych. Przygotowywanie dokumentacji związanej z refundacją kosztów nauki zawodu.
Organizowanie imprez i spotkań integrujących środowisko rzemieślnicze; Walne Zebranie, Spotkania wigilijne, imprezy opłatkowe, zabawy karnawałowe.

brodnica-budynek-cech2

ZARZĄD CECHU

Starszy Cechu – Jan Lewandowski
I Podstarszy – Kazimierz Wilmowicz
II Podstarszy – Jerzy Kaliszer
Skarbnik – Szczepan Bronikowski
Sekretarz – Jerzy Bartkowski

Członkowie Zarządu – Rafał Kopaczewski, Feliks Wydźgowski

KOMISJA REWIZYJNA

Przewodniczący – Eugeniusz Chudziński
Członkowie – Franciszek Rupiński, Andrzej Kowalski

SĄD CECHOWY

Przewodniczący – Kazimierz Jacewicz
Członkowie: Tomasz Siekierski, Wiesława Rucińska

Miasto - siedziba Cechu

brodnica-miasto2 brodnica-miasto3 brodnica-miasto4 brodnica-miasto5 brodnica-miasto6 brodnica-miasto7 brodnica-miasto

Rzemieślnicy, instytucje i firmy rekomendowane przez Cech

FIRMA PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWA "KRASKA" PIOTR KRAŚNICKI
USŁUGI: CIĘCIE I GIĘCIE BLACH, GIĘCIE PROFILI, SPAWANIE, NAPRAWA I RENOWACJA FELG, WYCINANIE, TRANSPORT PRODUKTY: SKRZYNKI NARZĘDZIOWE, KONSTRUKCJE STALOWE I ALU, LITERY PRZESTRZENNE, LITERY PRZESTRZENNE Z MOSIĄDZU, KLATKI SCHODOWE, REKLAMY ŚWIETLNE.

87-300 Brodnica, ul. Porzeczkowa 1

+48 602 159 675

biuro@kraska.com.pl, reklama@kraska.com.pl

www.kraska.com.pl

MULTI SPÓŁKA JAWNA B. GRZYBOWSKA
T. SIEKIERSKI
20 LAT DOŚWIADCZEŃ. ZAOPATRZENIE W ARTYKUŁY BIUROWE. BEZPŁATNE DOSTAWY - ATRAKCYJNE CENY. USŁUGI POLIGRAFICZNE: PIECZĄTKI, DRUK OFFSETOWY, CYFROWY, INTROLIGATORNIA, LASER GRAWERUJĄCY, ARTYKUŁY REKLAMOWE. ZDOBYWCA TYTUŁU KRYSZTAŁOWY HIT 2015. SZKOLENIE UCZNIÓW W ZAWODZIE DRUKARZ.

ul. Strzelecka 6, 87-300 Brodnica

+48 56 49 435 00, +48 56 69 746 66

multi@multi90.pl

www.multi90.pl

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE PERKOZ SP. Z O.O.
SPRZEDAŻ, SERWIS MASZYN I URZĄDZEŃ ROLNICZYCH - NOWYCH I UŻYWANYCH. CZĘŚCI ZAMIENNE. PROFESJONALNA ZAŁOGA I RZETELNA PORADA. WYŁĄCZNY IMPORTER SEKO, PARTNER HANDLOWY FIRM: NEW HOLLAND, KVERNELAND, VADERSTAT, JOSKIN, KRUKOWIAK, POM BRODNICA, UNIA GRUDZIĄDZ. SZKOLENIE UCZNIÓW.

ul. gen. Sikorskiego 19 a, 87-300 Brodnica

+48 56 49 34 335, +48 56 49 34 330

info@perkoz.com.pl

www.perkoz.com.pl

PRZEDSIĘBIORSTWO MAGNOLIA MARZANNA MILEWSKA
RESTAURACJA MAGNOLIA - AGROTURYSTYKA, SMACZNA KUCHNIA, UROCZYSTOŚCI WESELNE, PRZYJĘCIA OKOLICZNOŚCIOWE, KLIMATYZOWANA SALA W ZABYTKOWYM PIĘKNIE ODNOWIONYM BUDYNKU. POTRAWY ZASPOKAJAJĄCE NAJBARDZIEJ WYMAGAJĄCYCH GOŚCI. SZKOLENIE UCZNIÓW.

Małki 5, 87-325 Małki

+48 513 177 755

www.magnoliacbr.spanie.pl

„ELEKTRO” Sławomir Otrembski
INSTALACJE ELEKTRYCZNE, ROZDZIELNICE ELEKTRYCZNE, BADANIE INSTALACJI, INSTALACJE ODGROMOWE, MONTAŻ I NAPRAWA ELEKTRYCZNYCH/ELEKTRONICZNYCH ELEMENTÓW REKLAMOWYCH, WSZELKA POMOC ELEKTRYCZNA, SZKOLENIE UCZNIÓW.

87-300 Brodnica, Cielęta, ul. Bukowa 13

+48 691 618 346

slawekotrembski@gmail.com

www.elektro-brodnica.com

TARTAK S.C. IRENA WEBER, TOMASZ WEBER
FIRMA Z TRADYCJĄ OD 1991 R. USŁUGI I WYROBY TARTACZNE: SUSZENIE I PRZECIERANIE, TAKŻE TRAKIEM OBWOŹNYM U KLIENTA. USŁUGI STOLARSKIE, SZKLARSKIE, MONTAŻ WŁASNYCH PRODUKTÓW: OKIEN I DRZWI DREWNIANYCH, DESKI PODŁOGOWEJ I TARASOWEJ. SCHODY, PARAPETY, ALTANY, WIATY, PLACE ZABAW. TRANSPORT DO KLIENTA. SZKOLIMY UCZNIÓW.

87-200 Górzno, Górzno Wybudowanie 85

+48 603 037 479

tartakstolarnia@wp.pl

www.stolarnia-oknadrzwi.pl

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO LECH PNIEWSKI
PRODUKCJA KIEŁBAS I WYROBÓW WĘDLINIARSKICH Z DUŻĄ ZAWARTOŚCIĄ MIĘSA I NATURALNYCH PRZYPRAW, PRODUKCJA NA ZLECENIA, SPRZEDAŻ HURTOWA, DETALICZNA I NA ZAMÓWIENIE. SZKOLENIE UCZNIÓW.

87-300 Brodnica, Cielęta 21A

+48 56 49 55 049

masarnia53@wp.pl

www.firmymiesne.pl

ZAKŁAD STOLARKI OGÓLNEJ ANDRZEJ MISTELSKI
MEBLE MISTELSKI - NA RYNKU OD 1982 ROKU. MEBLE BIUROWE, KUCHENNE, ŁAZIENKOWE POKOJOWE, SYPIALNIE, SZAFY PRZESUWANE, SZAFKI, GARDEROBY. REALIZACJA INDYWIDUALNYCH PROJEKTÓW. NOWOCZESNY PARK MASZYN, PRODUKCJA MEBLI DOSKONAŁYCH JAKOŚCIOWO W PRZYSTĘPNYCH CENACH, SZKOLENIE UCZNIÓW.

Kawki 103, 87-326 Nieżywieć, k. Brodnicy

+48 56 495 17 90, +48 600 880 265

kontakt@meble-mistelski.pl

www.meble-mistelski.pl

ZAKŁAD STOLARSKI P.U.H. KRZYSZTOF KACZMARSKI
MEBLE KUCHENNE NA WYMIAR DLA KLIENTÓW ZABUDOWY JAKO SZAFY PRZESUWNE, MEBLE POKOJOWE, KOMODY. SZKOLENIE UCZNIÓW.

Podgórz 30, 87-300 Brodnica

+48 608 493 428, +48 56 493 13 98

biuro@meblekuchennekaczmarski.ns48.pl

www.meblekuchennekaczmarski.ns48.pl

BANK SPÓŁDZIELCZY W BRODNICY
NOWOCZESNY BANK Z TRADYCJĄ OD 1862 ROKU. LIDER W GRUPIE BANKÓW SPÓŁDZIELCZYCH W KRAJU I JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH BANKÓW ZRZESZONYCH W BPS. PONAD 40 PLACÓWEK W CZTERECH WOJEWÓDZTWACH: KUJAWSKO-POMORSKIM, WARMIŃSKO-MAZURSKIM, POMORSKIM I MAZOWIECKIM. OBSŁUGA FINANSOWA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW, GOSPODARSTW ROLNYCH, KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH ORAZ JEDNOSTEK SAMORZĄDOWYCH.

87-300 Brodnica, ul. Kamionka 27

56 493 00 11, fax 56 498 40 40

bank@bsbrodnica.pl

www.bsbrodnica.pl

BLACHARSTWO I LAKIERNICTWO POJAZDOWE ŁUKASZ ŁĘGOWSKI.
KOMPLEKSOWA I SOLIDNA OBSŁUGA W ZAKRESIE BLACHARSTWA, LAKIERNICTWA, USUWANIE SZKÓD OC, AC, LAWETA. SZKOLENIE UCZNIÓW.
Małki 33, 87-325 Małki, tel. kom. +48 662 628 047, e-mail: lakiernia.malki@o2.pl
ESTERA PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO-HANDLOWE MGR ESTERA WILKANOWSKA.
HURTOWA I DETALICZNA SPRZEDAŻ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, FACHOWE DORADZTWO, WYSOKIEJ JAKOŚCI MATERIAŁ, TRANSPORT USŁUGI: ŚLUSARSKO-KOWALSKIE, KOPARKO-ŁADOWARKĄ, WULKANIZACYJNE.
87-305 Zbiczno 175 A, tel. +48 56 495 54 72, tel. kom. +48 508 250 521, e-mail: phuestera@wp.pl, www.hurtowniamaterialowbudowlanych.eu
F.H.U. LESZEK NIEZGODA.
LAKIERNICTWO POJAZDOWE, BLACHARSTWO, NAPRAWA AUT POWYPADKOWYCH, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-300 Brodnica, Niewierz 3 C, tel. kom. +48 604 308 089
FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA BINSTAL MGR INŻ. RADOSŁAW BIEGAŃSKI.
WYKONUJEMY: INSTALACJE ELEKTRYCZNE, ALARMY, MONITORINGI, PANELE PV I WIATRAKI PRZYDOMOWE, INTELIGENTNE DOMY. SZKOLENIE UCZNIÓW.
ul. St. Czarnieckiego 12, 87-300 Brodnica, tel. 69 69 69 566, e-mail: binstal@o2.pl, www.binstal.pl
FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA LANKAS TOMASZ BORUSZKOWSKI.
SPRZEDAŻ, MONTAŻ I SERWIS GWARANCYJNY I POGWARANCYJNY URZĄDZEŃ FISKALNYCH, SYSTEMÓW ALARMOWYCH I MONITORINGU.
87-300 Brodnica, ul. I. Łyskowskiego 3, tel. kom. +48 608 679 562, tel. 56 498 27 98, e-mail: lankas@lankas.pl, www.lankas.pl
HOTEL KALCHEM MARZENA MARKOWSKA.
RESTAURACJA, BASEN, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, KONFERENCJE, SZKOLENIA, BANKIET, POKOJE Z ŁAZIENKAMI, SZKOLENIE UCZNIÓW.
Brzozie 157, 87-313 Brzozie, tel. 56 493 52 51, tel. kom. +48 668 186 412, +48 660 917 290 e-mail: m.markowska@kalchem.com.pl, www.hotel.kalchem.com.pl
KAMIENIARSTWO SKOWROŃSKI S.C. A.B. SKOWROŃSKI.
POMNIKI, PARAPETY, BLATY KUCHENNE I ŁAZIENKOWE, SCHODY, ELEWACJE KAMIENNE, GALANTERIA KAMIENIARSKA, USŁUGI.
87-300 Brodnica, ul. Dworcowa 2, tel. 56/498 27 05, fax 56/498 39 35, tel. kom. +48 604 612 564, 602 574 225, e-mail: granitas@wp.pl, www.pomniki.home.pl
MASARNIA K.LEŚNIEWSKI, B.BIEGAŃSKI, G.SOBIECH SPÓŁKA JAWNA.
WYRÓB SMACZNYCH SWOJSKICH KIEŁBAS, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-313 Brzozie, tel. 56 49 35 423, tel. kom. +48 602 439 672, fax 56 49 354 18, e-mail: masarnia.brzozie@o2.pl
MECHANIKA BLACHARSTWO LAKIERNICTWO MAREK GRABOWSKI.
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, KLIMATYZACJA, CZYSZCZENIE UKŁADÓW DOLOTOWYCH ZA POMOCĄ I-FLUX 100, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-300 Brodnica, ul. Powstańców Wlkp. 13 a, tel. 56 493 12 34, e-mail: grab.przemek@gmail.com
MECHANIKA POJAZDOWA MIROSŁAW TARNOWSKI.
USŁUGI MECHANICZNE, SILNIKI WYSOKOPRĘŻNE, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 61, tel. kom. +48 606 478 107, tel. 56 49 833 81
MECHANIKA POJAZDOWA BLACHARSTWO-LAKIERNICTWO SZCZEPAN BRONIKOWSKI.
NAPRAWA AUT POWYPADKOWYCH, AUTO ZASTĘPCZE, ROZLICZENIE BEZGOTÓWKOWE, SERWIS KLIMATYZACJI, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-300 Brodnica, Szabda 101A, tel. 56 498 34 49, tel. kom. +48 512 251 626
P.P.H.U. R.M HILDEBRANDT.
SUPERMARKETY: CEGLANA, GRUNWALD, JUNIOR, NA GÓRCE SŁONECZNY. PROFESJONALNA I MIŁA OBSŁUGA WŁASNA MASARNIA.
87-300 Brodnica, ul. Ceglana 18, tel. 56 495 05 10 13, e-mail: hildebrandt@hildebrandt.pl, www.hildebrandt.pl
PIEKARNIA MARYLA LEWANDOWSKA I INNI SP.J M.LEWANDOWSKA-A.GRZYBICKA.
TORTY, BABKI I BABECZKI, CIASTA, CIASTKA I CIASTECZKA, PIECZYWO, WYROBY OKOLICZNOŚCIOWE, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-300 BRODNICA, ul. Świerkowa 2, tel. 56 498 45 29, fax 56/ 69 74 831, e-mail: biuro@piekarniaswierkowa.pl, www.piekarniaswierkowa.pl
PRACOWNIA GASTRONOMICZNA 6 ZMYSŁ WOJCIECH WOJTAS.
RESTAURACJA NAD JEZIOREM-NOWOCZESNY STYL, WYKWINTNE DANIA, SMACZNE DESERY, ORGANIZACJA WESEL, SPOTKAŃ BIZNESOWYCH, PRZYJĘĆ OKOLICZNOŚCIOWYCH, BALE KARNAWAŁOWE, PIKNIKI. SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-300 Brodnica, UL. Wczasowa 1, 13-330 Krotoszyny, Krotoszyny 21 E, tel. kom. +48 793 028 110, e-mail: wwchef@wp.pl, www.6zmysł.com
STOLARSTWO MEBLOWE WALDEMAR KRUK.
MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE, SZAFY WNĘKOWE, GARDEROBY, MEBLE BIUROWE. SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-313 Brzozie 74, tel. +48 56 49 353 16, tel. kom. +48 501 646 336, 509 727 974
ZAKŁAD INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ MATEUSZ WIĘCKIEWICZ.
OŚWIETLENIE ULICZNE, INSTALACJE ELEKTRYCZNE, ODGROMOWE, SZKOLENIE UCZNIÓW.
Podgórz 33, 87-300 Brodnica, tle. kom. +48 694 137 720, e-mail: mateuszwieckiewicz91@o2.pl
ZAKŁAD ŚLUSARSKO-KOWALSKI INSTALATORSTWO WOD-KAN, CO RAFAŁ KOPACZEWSKI.
OGRODZENIA, BRAMY, BALUSTRADY, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-330 Jabłonowo Pom., ul. Główna 22A, tel. kom. +48 601 769 701
ZAKŁAD BUDOWLANO-REMONTOWY SŁAWOMIR ŻYMOWSKI.
BUDOWA POD KLUCZ, BUDOWNICTWO JEDNORODZINNE, PRZEMYSŁOWE, REMONTY, ROBOTY MURARSKIE I MALARSKIE, OCIEPLENIA BUDYNKÓW, SZKOLENIE UCZNIÓW..
87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 95, tel. kom. +48 604 191 464, e-mail: zymowski@poczta.onet.pl
ZAKŁAD ELEKTRYCZNO-BUDOWLANY JAN UNIATOWSKI.
INSTALACJE ELEKTRYCZNE, ROBOTY BUDOWLANE, BUDOWA DOMÓW MIESZKALNYCH I INNYCH.
Świecie 8A, 87-313 Brzozie, tel. kom. +48 603 518 728, e-mail: januniatowski@wp.pl
ZAKŁAD INSTALACYJNO-ELEKTRYCZNY JAN LEWANDOWSKI.
INSTALACJE ELEKTRYCZNE: WEWNĘTRZNE, KABLOWE, ODGROMOWE, STEROWANIA I SYGNALIZACJI. SOLIDNA FIRMA Z TRADYCJĄ.
87-212 Pokrzydowo, Pokrzydowo 27, tel. 507 125 645
ZAKŁAD INSTALATORSTWA ELEKTRYCZNEGO BENEDYKT BOJANOWSKI.
INSTALACJE ELEKTRYCZNE, ALARMOWE, ODGROMOWE, MONTAŻ NAPĘDÓW BRAM, POMIARY ELEKTRYCZNE, SZKOLENIE UCZNIÓW W ZAWODZIE ELEKTRYK.
87-300 Brodnica, ul. Krańcowa 1c, tel. kom. +48 602 458 332, tel. 56 494 06 57, e-mail: ziebojan@wp.pl
ZAKŁAD PRODUKCYJNO-USŁUGOWY WIESŁAW PRYL.
CYNKOWANIE NATRYSKOWE, PIASKOWANIE, USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE, KOPARKO-ŁADOWARKA, TRANSPORT, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-340 Osiek, Wrzeszczewo 4A, tel. kom. +48 601 701 196, 601 081 905, 606 508 012, e-mail: w.pryl@interia.pl, www.pryl.pl
ZAKŁAD STOLARSKI ANDRZEJ CIECZKO.
MEBLE DZIECIĘCE I MŁODZIEŻOWE, SZKOLENIE UCZNIÓW.
87-327 Bobrowo, Grzybno 4, tel. 56 49 51 059, tel. kom. +48 508 455 707, e-mail: andrzej@cieczko.com.pl, www.cieczko.com.pl

Cech Rzemiosł Różnych w Brodnicy

87-300 Brodnica
Ul. Kamionka 16

Tel. 56 498 2623
Tel. Kom. +48 515 127 959

E-mail: cechbrodnica@wp.pl
www.cechbrodnica.manifo.com