CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ŻAGANIU

Podstawą rozwoju miasta od najdawniejszych czasów było rzemiosło i handel. W średniowieczu istniały w Żaganiu cechy piekarzy, rzeźników, krawców i szewców. Działały również cechy kuśnierzy, które sprzedawały swoje wyroby nie tylko na rynek lokalny ale także na eksport. Miejscowe kuźnice, produkowały żelazo z występującej w okolicy rudy darniowej. Istotną rolę odgrywało także rybołówstwo.

Duże znaczenie dla rozwoju miasta miało jego położenie – przy głównej drodze handlowej. Działalność kupców została odnotowana już w XIV wieku, te same źródła potwierdzają istnienie targu solnego i corocznych jarmarków.

Z czasem znaczenie i tradycje rzemiosła zostały przejęte przez rozwój przemysłu. w 1802 roku uruchomiono fabrykę papieru, w 1863 roku zbudowano gazownię, a w 1878 roku austriacka firma włókiennicza Mos Low Beer założyła w Żaganiu swoją filię.

Rozwój miasta został zahamowany z wybuchem II wojny światowej. W wyniku działań wojennych miasto zostało zniszczone w 75%. Rozpoczął się długi i mozolny okres odbudowy miasta, przemysłu i rzemiosła. Wkrótce Żagań stał się znaczącym ośrodkiem przemysłu włokienniczego i metalowego. Odradzały się zakłady rzemieślnicze, zapewniając mieszkańcom miasta podstawowe usługi i chleb.

Bardzo szybko rzemieślnicy żagańscy postanowili zrzeszyć się i utworzyć swój własny Cech. Już w kwietniu 1945 roku rozpoczyna oficjanie swoją działalność Zbiorowy Cech Rzemieślników w Żaganiu, a pierwszym Starszym Cechu zostaje Władysław Olender. Pod koniec 1945 roku zrzeszonych było już 46 zakładów.

Przez kolejne lata zmieniała się jego nazwa od Zbiorowego Cechu Rzemieślników, poprzez Cech Rzemiosł Różnych, a od 6 marca 1999 roku nosi obecną nazwę – Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żaganiu.

W 25 rocznicę utworzenia Cechu ze składek członkowskich został ufundowany i przekazany sztandar. W tym czasie w Cechu było zarejestrowanych aż 325 zakładów.

W skład komitetu organizacyjnego obchodów jubileuszowych weszli:

 • Ludwik Mokszycki
 • Kazimierz Zajdel
 • Jadwiga Pietruczuk
 • Teresa Krzewina
 • Stanisław Błachut
 • Antoni Ziemczonek
 • Władysław Olender
 • Marian Krukowski
 • Marian Weber
 • Teofil Kurasiewicz
 • Czesław Jacyno
 • Seweryn Litwin

Uroczystości odbyły się 26 kwietnia 1970 roku.

(zdjęcia z jubileuszu i przekazania sztandaru)

Co roku we wrześniu Cech bierze czynny udział w organizacji Jarmarku św. Michała połączonym ze „Świętem Chleba”. Piekarze i cukiernicy prezentują swoje wyroby, biorą udział w konkursie na najładniejszą figurę św. Michała.

W BUDOWIE

Starszy Cechu

ANDRZEJ ANTCZAK

Członkowie Zarządu

STARSZY CECHU – ANDRZEJ ANTCZAK
PODSTARSZY – DARIUSZ WRÓBLEWSKI
SEKRETARZ – ZBIGNIEW NIEDZIELA
SKARBNIK – HALINA OKAPIEC
CZŁONKOWIE – JUSTYNA PIELICHOWSKA, ANDRZEJ JANKÓW, EDWARD ZATOR

Komisja Rewizyjna

PRZEWODNICZĄCA – EWA ADAMCZYK-BRYSZEWSKA
CZŁONKOWIE – ZOFIA JANAS, MAŁGORZATA SAWICKA

Sąd Cechowy

PRZEWODNICZĄCY – STANISŁAW RACZKOWSKI
CZŁONKOWIE – DOROTA BALCERSKA, EWA KOSTAŃSKA

Kierownik Biura Cechu

MAŁGORZATA PUCHALSKA

cech-zagan-gal1 cech-zagan-gal2 cech-zagan-gal3 cech-zagan-gal4 cech-zagan-gal5 cech-zagan-gal6 cech-zagan-gal7 cech-zagan-gal8

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

ZAKŁAD PIEKARSKO-CUKIERNICZY "ANTERS" ANDRZEJ ANTCZAK
ZAKŁAD Z PONAD 35 LETNIĄ TRADYCJĄ W BRANŻY. NOWOCZESNE MASZYNY I URZĄDZENIA DO PRODUKCJI PIECZYWA I WYROBÓW CUKIERNICZYCH ORAZ ZAPLECZE TRANSPORTOWE. W BOGATEJ OFERCIE: PIECZYWO MIESZANE, WYROBY CUKIERNICZE I PÓŁCUKIERNICZE ORAZ CIASTKARSKIE. LAUREAT WIELU NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ. DOŚWIADCZONY NAUCZYCIEL ZAWODU: PIEKARZ, CUKIERNIK.

68-113 Brzeźnica, Jabłonów, ul. Żagańska 29A

tel. +48 68/377 13 14

anters@anters.com.pl

www.anters.com.pl

INSTALATORSTWO ELEKTRYCZNE RYSZARD BRZEZICKI
INSTALACJE ELEKTRYCZNE ŚWIATŁA I SIŁY. WYKONAWSTWO: KABLE ZIEMNE, MONTAŻ ROZDZIELNIC STEROWNICZYCH, POMIARY ELEKTRYCZNE, INSTALACJE ALARMOWE, MONITORING. UPRAWNIENIA POMIAROWE, DOZÓR TECHNICZNY EKSPLOATACJI BEZ OGRANICZEŃ NAPIĘCIA. SOLIDNIE, TERMINOWO, FACHOWO. SZKOLENIE UCZNIÓW.

68-120 Iłowa, ul. Żagańska 61c

tel. kom. +48 605 914 628

PIEKARNIA "OMEGA" S.C. ANDRZEJ DROMARECKI, BARBARA DROMARECKA
FIRMA ZAJMUJĄCA SIĘ PIEKARNICTWEM, OFERUJE SZEROKĄ GAMĘ SMACZNEGO PIECZYWA WYTWARZANEGO W OPARCIU O TRADYCYJNE RECEPTURY I NATURALNE SKŁADNIKI. DOŚWIADCZENIE WŁAŚCICIELI I PRACOWNIKÓW GWARANCJĄ DOSKONAŁYCH WYPIEKÓW POD WZGLĘDEM SMAKU, JAKOŚCI W ROZSĄDNEJ CENIE. FIRMA STALE PODNOSI SWOJE UMIEJĘTNOŚCI ZAPEWNIAJĄC SWOIM KLIENTOM CORAZ LEPSZE PIECZYWO. SZKOLENIE UCZNIÓW.

68-131 Wymiarki, ul. ks. Witolda 5B

tel. kom. +48 693 473 770

PIEKARNIA NIEGOSŁAWICE DARIUSZ WRÓBLEWSKI
FIRMA ZAPEWNIAJĄCA SWOIM KLIENTOM BOGATY ASORTYMENT PIECZYWA. PRODUKOWANE WYROBY CHARAKTERYZUJĄ SIĘ WYSOKĄ JAKOŚCIĄ I NIEPOWTARZALNYM SMAKIEM. W TROSCE O ZADOWOLENIE KLIENTÓW PIEKARNIA NIEGOSŁAWICE WPROWADZA NOWE WYROBY I STALE PODNOSI KWALIFIKACJE SWOICH PRACOWNIKÓW. SZKOLENIE UCZNIÓW.

67-312 Niegosławice 181A

tel. +48 68/378 14 57

piekarnia@o2.pl

HOTEL WILLA PARK SPA & WELLNESS
CZAROWNE I ELEGANCKIE MIEJSCE NA WYPOCZYNEK W SERCU ŻAGANIA. POKOJE O WYSOKIM STANDARDZIE DOSTĘPNE DLA KAŻDEGO, TV, SIEĆ WI-FI, PEŁEN WĘZEŁ SANITARNY. RESTAURACJA SERWUJĄCA PRZEPYSZNE DANIA, DRINK BAR, SALE KONFERENCYJNE, BANKIETOWE. ORGANIZACJA WESEL I INNYCH UROCZYSTOŚCI RODZINNYCH ORAZ IMPREZ. SPA & WELLNESS - MIEJSCE RELAKSU, PROFESJONALNA SIŁOWNIA. SZKOLENIE UCZNIÓW.

68-100 Żagań, ul. Piłsudskiego 19

tel. +48 68 478 18 33

recepcja@willapark.pl

www.willapark.pl

PIZZERIA MAESTRO MARCIN MODZELEWSKI
RODZINNA PIZZERIA PROWADZONA Z SERCEM, W KAMERALNYM, PRZYTULNYM LOKALU. ZAPEWNIAMY PIZZĘ Z PIECA, MAKARONY I INNE DANIA PRZYRZĄDZONE PRZEZ MISTRZA KUCHARZA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM. SERWUJEMY DANIA NA MIEJSCU I ZAPEWNIAMY DOWÓZ PIZZY DO DOMU. ZAPEWNIAMY SMACZNE POTRAWY SPORZĄDZONE Z WYSOKIEJ JAKOŚCI SKŁADNIKÓW, WŁASNE SOSY DO PIZZY. SZKOLIMY UCZNIÓW.

68-100 Żagań, ul. Pstrowskiego 9

tel. kom. +48 726 725 300

pizzamaestro24@gmail.com

www.pizza-maestro.pl

ZAKŁAD PRODUKCYJNO-USŁUGOWY "PTYŚ" S.C.
ZAKŁAD ZAŁOŻONY W 1996 ROKU. W OFERCIE: PIECZYWA, CIASTA, TORTY, WYROBY OKOLICZNOŚCIOWE. PRIORYTETEM FIRMY "PTYŚ" JEST DBAŁOŚĆ O NATURALNE SKŁADNIKI, SMAK ORAZ JAKOŚĆ WYROBÓW, CO GWARANTUJE ZADOWOLENIE KLIENTÓW. NOWOCZESNE MASZYNY PRODUKCYJNE. WŁASNE SKLEPY FIRMOWE. SZKOLENIE UCZNIÓW.

68-100 Żagań, ul. Żaganny 9

tel. +48 377 26 47

zphptys@vp.pl

www.ptys.zagan.pl

INSTALATORSTWO ELEKTRYCZNE JAN KRĘŻEL
INSTALACJE ELEKTRYCZNE W OBIEKTACH PRZEMYSŁOWYCH I DOMACH MIESZKALNYCH. INSTALACJE NISKONAPIĘCIOWE, ALARMY, MONITORING, SIECI KOMPUTEROWE. DOŚWIADCZENIE, DORADZTWO I SOLIDNE WYKONANIE. SZKOLENIE UCZNIÓW.
68-120 Iłowa, ul. Okrzei 1a, tel. +48 68/377 45 36, kom. +48 601 883 446, e-mail: elektryk56@op.pl
KLIMA-TECH STANISŁAWA ŚLUSARSKA
MONTAŻ, SERWIS I PROJEKT: KLIMATYZACJI, WENTYLACJI, POMP CIEPŁA, OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO ORAZ KOMPLEKSOWE USŁUGI W ZAKRESIE KLIMATYZACJI SAMOCHODOWEJ. SZKOLENIE UCZNIÓW.
68-100 Żagań, ul. Kościuszki 47, tel./fax +48 68/478 73 37, e-mail: klimatyzacja@klima-tech.biz, www.klima-tech.biz
PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE JUSTYNA PIELICHOWSKA
SZEROKI ZAKRES PROFESJONALNYCH USŁUG FRYZJERSKICH, ZNAJOMOŚĆ NAJNOWSZYCH TRENDÓW I KOSMETYKÓW DO PIELĘGNACJI WŁOSÓW, DORADZTWO I DOBÓR FRYZUR OKOLICZNOŚCIOWYCH. SZKOLENIE UCZNIÓW.
68-130 Gozdnica, ul. Świerczewskiego 23, tel. +48 603 876 007, e-mail: j.pielichowska.phu@o2.pl

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żaganiu
Ul. Rynek 11
68-100 Żagań

Tel. 68 368 19 60
e-mail: cechzagan1@wp.pl