CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W BYTOMIU


Bytom – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, w centralnej części Wyżyny Śląskiej na Wyżynie Miechowickiej. Miasto graniczy z Zabrzem i gminą Zbrosławice, Chorzowem, Piekarami Śląskimi i Radzionkowem oraz Tarnowskimi Górami. Część miasta leży w dorzeczu Odry. Około 20% powierzchni miasta zajmują lasy.

Początki Bytomia sięgają już XI wieku a w wieku XII zaznaczył się jako ważny ośrodek handlowy, rzemieślniczy i górniczy. W roku 1254 nastąpiła lokacja miasta na prawie magdeburskim. Wśród wielu zabytków miasta warto wymienić: średniowieczny układ urbanistyczny centrum miasta, park miejski założony w 1870 roku, budynek Opery Śląskiej (XIXw.), budynek Poczty, budynek Muzeum Górnośląskiego, szyb Krystyna – zabytkowy szyb kopalni Szombierki.

Po II wojnie światowej rzemieślnicy byli tymi, którzy m.in. jako pierwsi przywracali miasto Bytom do normalnego życia, odbudowywali swoje warsztaty i wskrzeszali działalność swoich organizacji cechowych. Piekarze jako pierwsi założyli swój Cech – Piekarzy i Cukierników.

W 1945 roku w Bytomiu działało 9 branżowych cechów a w połowie 1946 zrzeszały one już ponad 500 zakładów. Dzisiejszy kształt władze rzemieślnicze uzyskały w 1953 roku, kiedy powstał Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu. Pierwszym starszym Cechu został Kazimierz Cygan, ale rozkwit bytomskiego rzemiosła rozpoczął się wraz z nową kadencją zarządu cechu w 1968 roku. Na czele Cechu stanął wówczas Jan Paluch, który pełnił swoją funkcję starszego Cechu przez kolejne 33 lata – aż do roku 2001.

Do roku 1972 Cech mieścił się przy ulicy Browarnianej 6. W roku 1971 Cech zakupił obiekt do remontu przy ul. Pułaskiego 3.

28 czerwca 1972 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pięknie wyremontowanego i wyposażonego przez rzemieślników Domu Rzemiosła oraz nadanie nowego sztandaru Cechu. Do dnia dzisiejszego budynek jest ośrodkiem dokształcania i wychowywania młodzieży rzemieślniczej oraz spotkań branżowych.

W 30 rocznicę powstania Cechu – w czerwcu 1975 roku Cech Rzemiosł Różnych został uhonorowany wieloma odznaczeniami i pamiątkami. W listopadzie 1985 roku na 40 rocznicę powstania Cechu, został uhonorowany srebrnym medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła.

W czerwcu 2003 roku Cech otrzymał najwyższe odznaczenie w rzemiośle tj. złoty medal im. Jana Kilińskiego nadany przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

Za czynny udział w życiu miasta Bytomia, Cech został także uhonorowany przez władze miejskie i wojewódzkie. W grudniu 2003 roku Cech otrzymał Medal Miasta Bytomia nadany przez Prezydenta Miasta Bytomia, a w czerwcu 2009 roku otrzymał Honorową Odznakę za Zasługi dla województwa śląskiego nadany przez przewodniczącego Sejmiku Śląskiego.

Obecnie w Cechu jest zrzeszonych około 150 zakładów rzemieślniczych, w których naukę zawodu pobiera ponad 430 uczniów i jest zatrudnionych ponad 1050 osób.

OFERTA CECHU

Podstawowa działalność Cechu:

 • udzielanie swoim członkom wszechstronnej informacji oraz pomocy w zakresie obowiązujących przepisów prawnych oraz ich zmianach,
 • przedstawianie organom samorządu terytorialnego postulatów i wniosków dotyczących spraw członków Cechu,
 • interweniowanie w przypadkach naruszenia prawa lub uzasadnionego interesu społecznego.

Tutaj można otrzymać pomoc w zakresie:

 • wypełniania deklaracji ZUS, korekty, rozliczenia,
 • wypełnienie deklaracji podatkowych,
 • napisania pisma, odwołania, prośby.

Cech organizuje kursy:

 • bhp dla pracodawców i osób kierujących pracownikami,
 • bhp podstawowe oraz okresowe dla pracowników i uczniów zakładów,
 • minimum sanitarne,
 • pedagogiczny,
 • wiele innych według zgłaszanego zainteresowania.

Szkolenia refundowane ze środków Unii Europejskiej:

 • pomoc w wypełnianiu wniosków, kompletowaniu i składanie dokumentacji.
 • Badania profilaktyczne:
 • dla pracowników zrzeszonych zakładów.

Obsługa w zakresie bhp:

 • organizacja pełnej obsługi,
 • szkolenia dla pracowników i uczniów,
 • pomoc w sporządzeniu dokumentacji powypadkowej.

Imprezy kulturalne:

 • corocznie – uroczyste otwarcie roku szkolnego w rzemiośle dla uczniów pierwszych klas,
 • organizacja dnia rzemiosła oraz święta poszczególnych branż,
 • bal karnawałowo-charytatywny.

Nadzór nad przygotowaniem zawodowym:

 • prowadzenie rejestru zakładów posiadających możliwości i uprawnienia do szkolenia pracowników młodocianych,
 • spisywanie umów o naukę zawodu z pracownikami młodocianymi oraz przygotowywaniu pełnej dokumentacji z tym związanej,
 • współpraca z samorządem powiatu i gmin, dyrektorami i radami pedagogicznymi szkół zawodowych, w których młodociani pracownicy zatrudniani w celu przygotowania zawodowego u pracodawców – rzemieślników realizują dokształcanie teoretyczne,
 • przygotowanie uroczystego otwarcia roku szkolnego w rzemiośle,
 • przeprowadzanie egzaminów kontrolnych dla uczniów rzemiosła,
 • kompletowanie i przyjmowanie wniosków o przystąpienie do egzaminu czeladniczego,
 • zbieranie pełnej dokumentacji oraz pośredniczenie w uzyskiwaniu refundacji wynagrodzeń oraz składek ZUS pracowników młodocianych z Powiatowego Urzędu Pracy.

Wynajmowanie pomieszczeń:

 • wynajmowanie sal na różnego rodzaju impresy okolicznościowe, kursy i szkolenia.

Prezes Cechu

ANTONI WOJCIECHOWSKI

Członkowie Zarządu

CECHMISTRZ – ANTONI WOJCIECHOWSKI
I PODCECHMISTRZ – HALINA OWCZAREK
II PODCECHMISTRZ – TADEUSZ BĄCZKOWIECZ
SEKRETARZ – KSAWERY KOMÓR
SKARBNIK – JACEK ARNDT

CZŁONKOWIE ZARZĄDU – MIECZYSŁAW PAMUŁA, JAN GAWDZIK, MARIOLA FISCHER, MICHAŁ WYLENZEK

Sąd Cechowy

PRZEWODNICZĄCY – APOLINARY KOMÓR

Komisja Rewizyjna

PRZEWODNICZĄCY – MARIA MOŃKA-MIKOS

Miasto - siedziba Cechu

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

BLACHARSTWO LAKIERNICTWO POJAZDOWE BOGDAN KAMIENIARZ - BYTOM
FIRMA BLACHARSKO-LAKIERNICZA DZIAŁAJĄCA NA RYNKU OD 1983 ROKU. OGROMNE DOŚWIADCZENIE, ZNAJOMOŚĆ TECHNIK, DOKŁADNOŚĆ I PROFESJONALIZM. NAPRAWY POWYPADKOWE, USUWANIE WAD LAKIERU, SAMOCHÓD ZASTĘPCZY NA CZAS NAPRAWY. CAŁODOBOWA POMOC DROGOWA. SZKOLENIE UCZNIÓW.

41-936 Bytom, ul. Wrobla 3

tel. +48 32/286 72 94

bogdank3@onet.eu

MEBLE GROCHOWINA STUDIO PIOTR GROCHOWINA - BYTOM
NOWOCZESNE I NOWATORSKIE SPOJRZENIE NA WYPOSAŻENIE WNĘTRZ. REALIZACJA INDYWIDUALNYCH WYMAGAŃ KLIENTÓW, NAJWYŻSZA JAKOŚĆ STOSOWANYCH MATERIAŁÓW I WYKONANIE. W OFERCIE MEBLE: DO SALONU, KUCHENNE, ŁAZIENKOWE, SYPIALNIE I MEBLE DO BIURA. AKCESORIA MEBLOWE I DEKORACYJNE. DORADZTWO, SPRZEDAŻ I MONTAŻ. SZKOLIMY UCZNIÓW.

41-902 Bytom, ul. Chrobrego 28/1

tel. kom. +48 504 300 196

piotr@meblegrochowina.pl

www.meblegrochowina.pl/

MAX-SERVICE CENTRUM OBSŁUGI SAMOCHODÓW DOSTAWCZYCH SEBASTIAN PAJOR - BYTOM
KOMPLEKSOWA MECHANIKA I ELEKTRONIKA, NAPRAWY SILNIKÓW, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - NOWOCZESNY SPRZĘT DIAGNOSTYCZNY, REGENERACJA I NAPRAWA WTRYSKIWACZY, NAPRAWA POMP PALIWOWYCH COMMON RAIL, SERWIS I NAPRAWA KLIMATYZACJI, GEOMETRIA KÓŁ, WYMIANA OPON (NOWOCZESNA WYWAŻARKA I MONTAŻOWNICA). WYKWALIFIKOWANI MECHANICY GWARANTUJĄ WYSOKĄ JAKOŚĆ USŁUG I BEZPIECZNĄ JAZDĘ. SZKOLIMY UCZNIÓW.

41-902 Bytom, ul. Dworska 15B

tel. kom. +48 794 901 500

maxservice@o2.pl

www.max-service.bytom.pl/

PIEKARSTWO CUKIERNICTWO PIETRYGA S.C. - RADZIONKÓW
PIEKARNIA PROWADZONA OD POCZĄTKU XX WIEKU, NIEUSTANNIE MODERNIZOWANA, TRADYCYJNE RECEPTURY PRZEKAZYWANE Z POKOLENIA NA POKOLENIE. W OFERCIE PIEKARNI: CHLEBY PSZENNE, ORKISZOWE, RAZOWE, RÓŻNEGO RODZAJU BUŁKI. W OFERCIE CUKIERNI: SZEROKA GAMA CIAST, CIASTECZEK, BABEK, KOŁACZY, STRUCLI, ROGALIKÓW, DROŻDŻÓWEK I PĄCZKÓW. TORTY NA KAŻDĄ OKAZJĘ. DBAŁOŚĆ O JAKOŚĆ, WALORY SMAKOWE I ZADOWOLENIE KLIENTOW. SZKOLIMY UCZNIÓW.

41-922 Radzionków ul. św. Wojciecha 29

tel. 32 286 62 07

biuro@piekarniapietryga.pl

www.piekarniapietryga.pl/

AUTO SERWIS POLMOZBYT - BYTOM
DOŚWIADCZONY WARSZTAT NAPRAWY POJAZDÓW OSOBOWYCH I CIĘŻAROWYCH DO 3,5T. MECHANIKA POJAZDOWA, ELEKTROMECHANIKA, ELEKTRYKA, ELEKTRONIKA, GEOMETRIA KÓŁ, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, BLACHARSTWO I LAKIERNICTWO, SPRZEDAŻ I SERWIS OPON, SERWIS KLIMATYZACJI, MONTAŻ I SERWIS INSTALACJI LPG, POMOC DROGOWA. SKLEP - CZĘŚCI I AKCESORIA SAMOCHODOWE. POŚREDNICTWO W SPRZEDAŻY SAMOCHODÓW. POMOC DROGOWA. SZKOLENIE UCZNIÓW.

41-907 Bytom, ul. A.Piątka 9a

tel. kom. +48 603 816 577

polmozbytbytom@onet.pl

www.polmozbytbytom.pl/

ZAKŁAD TAPICERSKI JACEK ARNDT - BYTOM
FIRMA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W PRODUKCJI MEBLI TAPICEROWANYCH. W OFERCIE: TAPCZANY, FOTELE, KANAPY, SOFY, PUFY, NAROŻNIKI I INNE. MEBLE NA WYMIAR, TAPICEROWANIE MEBLI, RENOWACJA MEBLI TAPICEROWANYCH, REGENERACJA MEBLI ZABYTKOWYCH TAPCEROWANYCH. SOLIDNIE I SZYBKO. SZKOLENIE UCZNIÓW.

41-902 Bytom, ul. Podgórna 10

tel. +48 32/281 45 89

kontakt@tapicerbytom.pl

www.tapicerbytom.pl/

"MOTOTECHNIKA BYTOM" AUTORYZOWANY SERWIS FIAT, MECHANIKA, BLACHARSTWO, LAKIERNICTWO - BYTOM
FIAT - NAPRAWY GWARANCYJNE I POGWARANCYJNE, OBSŁUGA POJAZDÓW WSZYSTKICH MAREK. NAPRAWY MECHANICZNE (GŁÓWNE, BIEŻĄCE, PRZEGLĄDY), ELEKTROMECHANIKA, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, SERWIS OPON, SERWIS KLIMATYZACJI. BLACHARSTWO I LAKIERNICTWO POJAZDOWE. SAMOCHÓD ZASTĘPCZY NA CZAS NAPRAWY. SZKOLENIE UCZNIÓW.
41-909 Bytom, ul. Prosta 4, tel. +48 32/28 62 516, e-mail: erwis@mototechnika.bytom.pl, www.mototechnika.bytom.pl, www.mototechnika.fiat.pl
RESTAURACJA PIZZERIA "DESPERADO" USŁUGI HOTELARSKIE JOANNA GAWEŁ - BYTOM
SMACZNE DANIA KUCHNI POLSKIEJ I EUROPEJSKIEJ, WIELE RODZAJÓW PIZZY. ZESTAWY OBIADOWE, DANIA NA WYNOS. ORGANIZACJA UROCZYSTOŚCI RODZINNYCH I FIRMOWYCH. PROFESJONALNA OBSŁUGA. SZKOLIMY UCZNIÓW.
41-906 Bytom, ul. Konstytucji 105, tel. +48 602 899 834, +48 32/395 00 33, e-mail: restauracja-desperado-bytom.pl
TAPICER ANTIQUE RAFAŁ SUCHOWIECKI - BYTOM
RENOWACJA ANTYKÓW, SKUP MEBLI, DEKORACJA, NAPRAWY RÓŻNE, TAPICERKA SAMOCHODOWA, NAPRAWA MEBLI RATANOWYCH, TAPICERKA ŚCIAN I SUFITÓW. WYKONUJEMY PROJEKTY KLIENTA. SZKOLENIE UCZNIÓW.
41-902 Bytom, ul. Piłsudskiego 49/10, tel. +48 32/382 42 34, +48 501 169 061, e-mail: raftapicer4@wp.pl

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu

ul. Kazimierza Pułaskiego 3, 41-900 Bytom
Telefon: +48 32 281 35 95
E-mail: cech@cech.bytom.pl
www.cech.bytom.pl