CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH W JAWORZNIE


Jaworzno – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej. Leży na południowo-wschodniej stronie rozwidlenia rzek Biała Przemsza i Przemsza które wyznaczały Trójkąt Trzech Cesarzy. Pierwsze zapiski o Jaworznie pochodzą z 1229 roku. Początkowo w Jaworznie wydobywano srebro i ołów z galeny, następnie rudę cynku i żelaza, a w 1767 roku w obecnej dzielnicy miasta – Szczakowej powstała pierwsza polska kopalnia węgla kamiennego. W czasie II wojny światowej miasto zostało włączone do Rzeszy Niemieckiej i utworzono tu podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz (Oświęcim).

Cechy jako zorganizowana społeczność rzemieśnicza powstawały na tych ziemiach już w średniowieczu. Udokumentowana historia jaworznickiego Cechu sięga 14 września 1885 roku, kiedy to zatwierdzono statut Stowarzyszenia Zjednoczonych Rękodzielników i Przemysłowców. Przełożonym Stowarzyszenia był Aleksander Kawecki. W tym samym okresie w Jaworznie działało Stowarzyszenie Przemysłowe Piekarzy pod przewodnictwem Berka Krugera. Organizacja ta zrzeszała prawdopodobnie wyznawców religii mojżeszowej.

Z 1904 roku pochodzi dokument świadczący o istnieniu w Jaworznie Polskiego Katolickiego Związku Rękodzielników z prezesem Józefem Bogaczem. W 1910 roku Stowarzyszenie Zjednoczonych Rękodzielników i Przemysłowców liczyło 70 członków. Dokonana rok później zmiana w statucie Stowarzyszenia dotyczyła m.in. zniesienia różnic narodowościowych.

W 1937 roku dokonano uroczystego otwarcia zakupionej ze składek siedziby i nadania jej im. J. Piłsudskiego.  W latach powojennych Cech w Jaworznie działał pod nazwą Cech Rzemieślniczy Zbiorowy. W 1947 roku rzemiosło jaworznickie zostało włączone do Cechu w Chrzanowie.
W lipcu 1957 roku reaktywowano działalność rzemieślniczej organizacji w Jaworznie pod nazwą Cechu Rzemiosł Różnych.

W latach sześćdziesiątych i do 1972 roku funkcję starszego Cechu pełnił Władysław Mrożek.
Kolejnymi starszymi Cechu byli:

 • Edward Patyk – 1973-1989
 • Marek Pieczara – 1989-1995
 • od 1995 roku na czele Cechu w Jaworznie stoi Wiesław Drobniak.

W roku 1969 dokonano w Jaworznie uroczystego otwarcia „Usługowego Pawilonu Rzemiosła”, w którym mieściły się zakłady rzemieślnicze.

W 1977 roku zakupiono budynek przy ul. Rzemieślniczej 7, w którym od lat osiemdziesiątych do dziś mieści się siedziba Cechu.

W roku 1989 liczba zrzeszonych w Cechu zakładów rzemieślniczych zbliżyła się do 600 a naukę zawodów rzemieślniczych pobierało 450 uczniów. Po zniesieniu obligatoryjnej przynależności do Cechu liczba członków stopniowo ulegała zmniejszeniu i obecnie wynosi około 35 zakładów, szkolących około 70 uczniów. Najliczniejszą grupę zrzeszonych członków reprezentuje branża motoryzacyjna, fryzjerska i spożywcza.

Podstawowym zadaniem Cechu jest reprezentowanie zrzeszonych członków wobec organów władzy samorządu terytorialnego, ochrona ich praw i prowadzenie na ich rzecz działalności kulturalno-oświatowej i gospodarczej.

Biuro Cechu udziela pomocy w zakresie:

 • pozyskiwania i zatrudniania młodocianych pracowników,
 • prowadzenia dokumentacji związanej z ich zatrudnieniem i przebiem kształcenia,
 • przygotowania dokumentacji dotyczącej refundacji,
 • podatków, ubezpieczeń,
 • bieżących spraw związanych z prowadzeniem działalności.

Cech organizuje:

 • kursy,
 • szkolenia
 • spotkania informacyjne
 • imprezy kulturalne i integracyjne

Prezes Cechu

WIESŁAW DROBNIAK

Członkowie Zarządu

STARSZY CECHU – WIESŁAW DROBNIAK
PODSTARSZY CECHU – JÓZEF STARCZAŁA
PODSTARSZY CECHU – BRONISŁAW WASILEWSKI
SKARBNIK – MARIA BRYL
SEKRETARZ – MARIAN WALA
CZŁONEK ZARZĄDU – STANISŁAW BIGAJ

Komisja Mandatowo-skrutacyjna

CZESŁAW SKUT
BRONISŁAW WASILEWSKI
JADWIGA MLECZKO

Komisja Uchwał i Wniosków

STANISŁAW BIGAJ
MARIAN WALA
MARIA BRYL

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

AUTO-SERVICE WIESŁAW DROBNIAK - JAWORZNO
PROFESJONALNE USŁUGI BLACHARSKIE I LAKIERNICZE, NAPRAWY POWYPADKOWE, USUWANIE WGNIECIEŃ I DROBNYCH USTEREK. MECHANIKA POJAZDOWA, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, SZEROKI ZAKRES USŁUG NAPRAWCZYCH. DOŚWIADCZENI MECHANICY, NOWOCZESNY SPRZĘT DIAGNOSTYCZNY I NARZĘDZIA. OBSŁUGA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH I FIRM. SZKOLENIE UCZNIÓW.

43-600 Jaworzno, ul. św. Wojciech 54a

tel. kom. +48 601 472 231

"AUTOSERVICE" JÓZEF MADEJA BLACHARSTWO-LAKIERNICTWO-POMOC DROGOWA - JAWORZNO
FIRMA Z TRADYCJĄ W BRANŻY MOTORYZACYJNEJ OD 1980 ROKU. NOWOCZESNY WARSZTAT BLACHARSKO-LAKIERNICZY, KOMPLEKSOWA OBSŁUGA I NAPRAWA POJAZDÓW OSOBOWYCH I DOSTAWCZYCH PO WYPADKU, KOMPUTEROWY DOBÓR LAKIERÓW, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA PO NAPRAWIE. MONITOROWANY PARKING, NOWOCZESNE POJAZDY POMOCY DROGOWEJ 24H (TRANSPORT KRAJ I ZAGRANICA). SPAWANIE PLASTIKU. SZKOLENIE UCZNIÓW.

43-600 Jaworzno, ul. Matejki 33

tel. kom. +48 668 175 820

maciekmadeja@o2.pl

www.autoservicemadeja.pl

PIEKARNIA "BIGAJ" STANISŁAW BIGAJ - JAWORZNO
PIEKARNIA DOSTARCZAJĄCA SMACZNE PIECZYWO OD 1991 ROKU. PRODUKCJA OPARTA NA WŁASNYCH SPRAWDZONYCH RECEPTURACH I TRADYCYJNYCH METODACH WYPIEKANIA. W OFERCIE CHLEB: GRAHAM, BIAŁY PSZENNO-ŻYTNI, ŻYTNI JASNY, Z DODATKIEM ORKISZA, Z SIEMIENIEM, DYNIĄ, SŁONECZNIKIEM, WIELOZIARNISTY. RÓŻNE RODZAJE BUŁEK, ROGALE I CHAŁKI. WIELOLETNI NAUCZYCIEL ZAWODU.

43-602 Jaworzno, ul. Nadbrzeżna 14

tel. +48 32/660 04 92

piekarniabigaj@op.pl

www.piekarnia.jaworzno.pl

PIEKARNIA "ROGALIK" J.MLECZKO & J.RYBA S.C. - JAWORZNO
ROK ZAŁOŻENIA 1957. FIRMA RODZINNA PRODUKUJĄCA PIECZYWO CODZIENNE: CHLEB, BUŁKI, PIECZYWO DIETETYCZNE, WYROBY PÓŁCUKIERNICZE (BUŁKI MAŚLANE, ROGALIKI). SZKOLIMY UCZNIÓW.
43-605 Jaworzno, ul. Katowicka 34, tel. +48 32/61 55 102, e-mail: piekarnia.rogalik57@wp.pl

Cech Rzemiosł Różnych w Jaworznie

43-600 Jaworzno, ul. Rzemieślnicza 7
tel. +48 32 616 37 08
e-mail: rzemioslo@interia.pl