CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH W DOBRODZIENIU

Dobrodzień (dodatkowa nazwa w j.niem. Guttentag) – miasto na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie oleskim. Miasto znajduje się między Opolem a Lublińcem. Prawa miejskie otrzymał w 1374 roku z rąk księcia Władysława Opolczyka. W rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są miedzy innymi: miasto w ramach historycznego założenia, drewniany kościół cmentarny pw. św. Walentego, dwór z poł. XIX wieku.

Pierwsza wzmianka o działalności cechowej pochodzi z 1374 roku, są to informacje, że kary płacone cechom przez rzemieślników były odmierzane woskiem. W 1500 roku Dobrodzień był już małym ośrodkiem rzemieślniczym, liczącym 7 cechów branżowych. W 1742 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące rzemiosła, co pozwalało na powstawanie nowych warsztatów i nowych specjalności rzemieślniczych. Do miasta napływali rzemieślnicy, reaktywowano wygasłe cechy na podstawie zachowanych zwyczajów i umów, na nowo ustalono rozmiar zobowiązań. Stopniowo następował wzrost liczby działających warsztatów – w 1812 roku odnotowano 104, w 1849 roku – 153. W 1855 roku utworzono pierwszą Szkołę Zawodową dla uczniów rzemieślniczych. Przeważającą branżą stawało się stolarstwo. Powstawały zakłady produkujące różnego rodzaju meble a wraz z ich wzrastającą liczbą również tartaki. Wiele firm pozostało do dnia dzisiejszego, stając się firmami wielopokoleniowymi. Zakłady są otwarte na wszelkie nowości, zarówno dotyczące procesów technologicznych, maszyn jak rownież wzornictwa. Ich produkty cechuje solidność wykonania, rzemieślnicza dokładność, indywidualne rozwiązania dlatego też z łatwością zdobywają rynki krajowe i zagraniczne.

Cech w Dobrodzieniu posiada sztandar, na którym widnieje data „rok 1600”. Sztandar został w czasie II wojny światowej wywieziony do byłej NRD i szczęśliwie odnaleziony i zwrócony Cechowi. Po 1945 roku rzemieślnicy z Dobrodzienia należeli do Cechu w Tarnowiskich Górach, a następnie do Lublińca. 15 stycznia 1981 roku w Dobrodzieniu został utworzony Cech Rzemiosł Różnych, skupiający w swoich szeregach krawców, ślusarzy, mechaników, cukierników, stolarzy i tapicerów.

Początkowo Cech nie posiadał swojej własnej siedziby i korzystał w wynajmu lokalu. W 1983 oku został zakupiony budynek przy Placu Wolności 15. Budynek przeszedł gruntowny remont i prace adaptacyjne, by jak najlepiej służył swoim rzemieślnikom. Budynek do dnia dzisiejszego jest siedzibą Cechu, miejscem spotkań i zebrań zrzeszonych rzemieślników.

Dobrodzieńscy rzemieślnicy przez lata zrobili wiele dobrego dla swojego miasta, inicjują także wiele znakomitych przedsięwzięć. Dzięki ich pomocy został wyremontowany zegard na ratuszu, ogrodzono cmentarz ewangelicki, w Urzędzie Stanu cywilnego wyposażyli od podstaw salę ślubów, umeblowali i wyposażyli mieszkania dla wychowanków domu dziecka, wykonanali różnego rodzaju stolarkę w placówkach publicznych.
W 1966 rzemieślnicy z Dobrodzienia zainicjowali pomysł na wystawę meblarską, która jest prowadzona do dnia dzisiejszego.

 • ochrona i reprezentowanie interesów członków wobec organów władzy i organizacji państwowych,
 • promowanie zakładów rzemieślniczych w szkołach w celu pozyskania młodocianych do nauki zawodu,
 • wykonywanie nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych,
 • udzielanie członkom porad i instruktażu w zakresie przygotowania dokumentacji potwierdzających przebieg szkolenia zawodowego młodocianych,
 • udzielanie wszechstronnej informacji dotyczącej prawa, ubezpieczeń i podatków,
 • pomoc organizacyjna w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu,
 • organizowanie pomocy w zakresie dokształcania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków oraz zatrudnionych przez nich pracowników,
 • organizacja spotkań dla emerytów i wdów rzemiosła,
  organizacja święta patronackiego,
 • organizacja spotkań dla dzieci z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
 • organizacja spotkań integracyjnych dla wszystkich zrzeszonych członków,
 • podtrzymywanie tradycji rzemieślniczych.

Dyrektor Cechu

STARSZY CECHU – RYSZARD KACZMARCZYK

Członkowie Zarządu

STARSZY CECHU – RYSZARD KACZMARCZYK
PODSTARSZY – BERNARD EICHHORN
SEKRETARZ – JERZY NOWAK
SKARBNIK – MICHAŁ GAJ
CZŁONKOWIE – NORBERT ADAMSKI, BERNARD JONCZYK

W BUDOWIE

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

MEBLE GRABIŃSKI - TOMASZ GRABIŃSKI - DOBRODZIEŃ
FIRMA RODZINNA Z TRADYCJĄ W BRANŻY OD 1949 ROKU. INDYWIDUALNE PROJEKTOWANIE MEBLI. W OFERCIE: SZAFY, SYPIALNIE, MEBLE MŁODZIEŻOWE, BIBLIOTEKI, GARDEROBY, MEBLE POKOJOWE, ZABUDOWY PODDASZY. PROJEKTOWANIE - WYKONANIE - TRANSPORT - MONTAŻ. WYSOKI POZIOM USŁUG I JAKOŚĆ WYKONANIA. SZKOLENIE UCZNIÓW.

46-380 Dobrodzień, ul. Wojska Polskiego 68

tel. kom. +48 603 965 369

info@meblegrabinski.pl

www.meblegrabinski.pl

STOLARSTWO EKSPORT-IMPORT PRODUCENT SCHODÓW ROMAN LEMPA - CIASNA, DZIELNA
W OFERCIE: SCHODY DREWNIANE STANDARDOWE, SCHODY GIĘTE, SPIRALNE, SCHODY W SYSTEMIE BOLCOWYM I POLICZKOWYM, SCHODY FALISTE. SPECJALIZACJA: SCHODY PAŁACOWE Z ELEMENTAMI RZEŹBIONYMI, PROJEKTY DO DWORKÓW, PAŁACÓW I EKSKLUZYWNYCH WILLI. W PRODUKCJI STOSOWANE DREWNO Z RODZIMYCH DRZEW LIŚCIASTYCH ORAZ GATUNKÓW EGZOTYCZNYCH. DORADZTWO, PROJEKT, WYKONANIE, MONTAŻ. DBAŁOŚĆ O FUNKCJONALNOŚĆ I ESTETYKĘ. SZKOLENIE UCZNIÓW.

42-793 Ciasna, Dzielna, ul. Wiejska 12

tel. +48 34/351 21 66

biuro@schodylempa.pl

www.schodylempa.pl

ZAKŁAD PRODUKCYJNO-USŁUGOWY "PYKA" NORBERT, RENATA, SEBASTIAN PYKA SPÓŁKA JAWNA - MALICHÓW, DOBRODZIEŃ
TWORZYMY MEBLE Z PASJĄ, PRZYŚWIECA NAM IDEA PRODUKOWANIA MEBLI O JAK NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI, CO ZAPEWNIŁO NAM POZYCJĘ O MIĘDZYNARODOWYM ZASIĘGU. DBAŁOŚĆ O DETALE POZWALA NAM SPROSTAĆ OCZEKIWANIOM NAJBARDZIEJ WYMAGAJĄCYCH KLIENTÓW. SZKOLIMY UCZNIÓW.

46-380 Dobrodzień, Malichów, ul. Chłopska 10

tel. +48 34/35 36 305

meble@meble-pyka.pl

www.meble-pyka.pl

PPUH ZAKŁAD STOLARSKO-TAPICERSKI MARTIN MYLLEK - DOBRODZIEŃ
FIRMA PRODUKUJĄCA: MEBLE POKOJOWE, KUCHENNE, ŁAZIENKOWE, SYPIALNIE, SZAFY, BIBLIOTEKI, STOŁY, ŁAWY. REALIZACJA POMYSŁÓW I MARZEŃ KLIENTÓW, DUŻY WYBÓR WZORÓW I KOLORÓW. WYSOKA JAKOŚĆ WYKONANIA. SZKOLENIE UCZNIÓW.
46-380 Dobrodzień, ul. Wojska Polskiego 36, tel. +48 792 275 711, e-mail: myllek@myllek.pl, www.myllek.pl
STOLARSTWO "PAJ-MEBEL" S.C. ADRIAN PRYSZCZ, ANETA PRYSZCZ - MYŚLINA, DOBRODZIEŃ
POŁĄCZENIE WIELOPOKOLENIOWEJ TRADYCJI Z NOWOCZESNĄ STYLISTYKĄ. W OFERCIE: DRINK-BARY (POKOJOWE, BAROWE) ORAZ MEBLE UŻYTKOWE. FACHOWE DORADZTWO I PROJEKTY. WYSOKA JAKOŚĆ I FUNKCJONALNOŚĆ. SZKOLENIE UCZNIÓW.
46-380 Dobrodzień, Myślina, ul. Opolska 25, tel. +48 34/353 72 11, +48 508 356 713, e-mail: info@pajmebel.com.pl, www.pajmebel.com.pl
ZAKŁAD ŚLUSARSKO-KOTLARSKI "BELAN" S.C. ROK ZAŁOŻENIA 1929 - SZEMROWICE, DOBRODZIEŃ
PRODUCENT: KOTŁÓW ECO Z PODAJNIKIEM, GRZEJNIKÓW PRZEMYSŁOWYCH, KONSTRUKCJI HAL. USŁUGI: GIĘCIA, PRASOWANIA, SPAWANIA, CIĘCIA, SZTANCOWANIA. REALIZACJA ZAMÓWIEŃ INDYWIDUALNYCH. SZKOLENIE UCZNIÓW.
46-380 Dobrodzień, Szemrowice, ul. Rzemieślnicza 4, tel./fax +48 34/357 55 24, +48 602 650 853, e-mail: biuro@belan.pl, www.belan.pl
ZAKŁAD STOLARSKI KOPIK HORST - DOBRODZIEŃ
PRODUCENT MEBLI: SYPIALNIANYCH, KUCHENNYCH, POKOJOWYCH, ŁAZIENKOWYCH, BLIBLIOTEK, STOŁÓW I ŁAW. MEBLE Z OKLEINY I DRZEWA BUKOWEGO RÓWNIEŻ W POŁĄCZENIU Z BAMBUSEM CZY RATTANEM. MEBLE NA WYMIAR. SZKOLENIE UCZNIÓW.
46-380 Dobrodzień, ul. Wojska Polskiego 99, tel. +48 34/35 36 534, +48 606 826 261, e-mail: biuro@meblekopik.pl, www.meblekopik.pl
ZAKŁAD STOLARSKI "MG" MICHAŁ GAJ ROK ZAŁOŻENIA 1972 - GWOŹDZIANY
PRODUCENT WYSOKIEJ JAKOŚCI STYLOWYCH MEBLI POKOJOWYCH (JADALNIE, GABINETY) Z DREWNA DĘBOWEGO WYBARWIANEGO NA RÓŻNE KOLORY. REALIZACJA INDYWIDUALNYCH PROJEKTÓW, FACHOWE DORADZTWO, TRANSPORT I MONTAŻ. SZKOLENIE UCZNIÓW.
42-772 Pawonków, Gwoździany, ul. Lubliniecka 8, tel./fax +48 34/353 48 96, e-mail: info@mg-meble.pl, www.mg-meble.pl
ZAKŁAD STOLARSKI JAN CZAJA - SZEMROWICE, DOBRODZIEŃ
MEBLE KUCHENNE Z DREWNA LITEGO I INNYCH MATERIAŁÓW. PRODUKCJA OPARTA NA NAJNOWSZEJ TECHNOLOGII I NAJLEPSZYCH MATERIAŁACH. FUNKCJONALNOŚĆ I CIEKAWE WZORNICTWO. PROJEKT, TRANSPORT I MONTAŻ. SZKOLENIE UCZNIÓW.
46-380 Dobrodzień, Szemrowice, ul. Grzybowska 5, tel./fax +48 34/353 60 30, +48 604 453 474, e-mail: mebleczajajan@wp.pl
ZAKŁAD STOLARSKI MANFRED KNOP - LIGOTA DOBRODZIEŃSKA
FIRMA Z TRADYCJĄ OD 1935 ROKU. PRODUCENT MEBLI: SYPIALNIANYCH, POKOJOWYCH, MŁODZIEŻOWYCH, SZAF, NAROŻNIKÓW KUCHENNYCH. REALIZACJA INDYWIDUALNYCH ZLECEŃ NA WYMIAR, DOWÓZ DO KLIENTA. SZKOLENIE UCZNIÓW.
46-380 Dobrodzień, Ligota Dobrodzieńska, ul. Wojska Polskiego 21, tel. +48 34/35 75 785, +48 602 855 808, e-mail: knop@meble-knop.pl, www.meble-knop.pl

Cech Rzemiosł Różnych w Dobrodzieniu
Plac Wolności 15, 46-380 Dobrodzień
tel. +48 (34) 357 54 65