CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH W BRZEZINACH

Brzeziny – miasto w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim. Położone na wschód od Łodzi, w pobliżu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w dolinie rzeki Mrożycy.

Pierwsza wzmianka potwierdzająca miejski charakter Brzezin pochodzi z 1332 roku, bardzo prawdopodobne jednak, że status ten uzyskały znacznie wcześniej. W drugiej połowie XVI wieku Brzeziny były znaczącym ośrodkiem produkcji rzemieślniczej i nakładczej, sukienniczej i krawieckiej a także piwowarskiej. Według opinii S. Sarnickiego z 1585 roku Brzeziny były miastem „znakomitym, wybornymi rzemieślnikami sławnym”. Brzeziny liczące w II połowie XVI wieku ponad 300 majstrów sukienniczych były największym i najgłośniejszym ośrodkiem produkcji sukna w Rzeczypospolitej.
W Brzezinach warzono też, sławione w poezji piwo zwane „brzezińskie” łagodne, z gęstą pianą.

W tym czasie Brzeziny miały 22 specjalizacji rzemieślniczych. W latach 60. XVI wieku działało w Brzezinach ponad 440 rzemieślników.  W 1798 roku istniał w Brzezinach cech garncarski i murarski. Z nielicznych przekazów można wnioskować o istnieniu cechu sukienników, co najmniej od 1801 roku.

Postanowienie namiestnika Królestwa Polskiego z 31 grudnia 1816 roku o zgromadzeniach rzemieślniczych przystosowało ukształtowane w średniowieczu zasady życia cechowego do nowych wymogów ekonomicznych. W oparciu o te przepisy w październiku 1817 roku został założony w Brzezinach cech szewców, rekrutujący swoich członków spośród chrześcijan. W 1845 roku w Brzezinach działały cechy: garncarski, szewski, krawiecki, piekarski, sukienniczy polski i sukienniczy niemiecki.

W okresie II Rzeczypospolitej zachowała się nadal w Brzezinach cechowa struktura rzemiosła.
W latach 1931-1933 funkcjonowały w powiecie brzezińskim 34 cechy, w tym 28 jednobranżowych i 6 wielobranżowych.

W okresie II wojny światowej brzezińskie rzemiosło było podporządkowane niemieckiej gospodarce wojennej. Po zakończeniu wojny i wyzwoleniu, miasto i ocaleni rzemieślnicy powoli wracali do normalnego życia. Główne siły były skierowane na odbudowę miasta i zaopatrzenie miejscowej ludności w podstawowe artykuły i środki do życia.

W 1945 roku w Brzezinach wznowiły swoją pracę cechy rzemieślnicze. Były to cechy: fryzjerów, krawców, piekarzy, stolarzy, ślusarzy i kowali, które utworzyły Okręgowy Związek Cechów.
Jesienią 1949 roku po reorganizacji rzemiosła powstał Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych w Brzezinach zrzeszający wszystkie rzemieślnicze zakłady produkcyjne i usługowe z terenu byłego powiatu brzezińskiego.

OFERTA BIURA CECHU

  • pomoc w pozyskiwaniu i zatrudnianiu młodocianych pracowników w celu nauki zawodu
  • pomoc w prowadzeniu dokumentacji płacowo-kadrowej i przebiegu kształcenia młodych pracowników
  • przygotowywanie dokumentacji dotyczącej refundacji
  • pomoc w zakresie przygotowania dokumentacji rozliczeń z US i ZUS
  • organizacja szkoleń i kursów
  • spotkania integracyjne
  • reprezentowanie zrzeszonych rzemieślników wobec samorządu i organizacji

Starszy Cechu

BOGUSŁAW MIAZEK

Członkowie Zarządu

STARSZY CECHU – BOGUSŁAW MIAZEK
PODSTARSZY – ZENON ADAMCZYK
SEKRETARZ – FRANCISZEK PASTUSIAK
SKARBNIK – ANETA JABŁOŃSKA

CZŁONKOWIE ZARZĄDU – HENRYK DULĘBA, SZYMON PRUSZYŃSKI, ROMAN CZAJKA

W BUDOWIE

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

PPHU ZAKŁAD PIEKARNICZY ELŻBIETA OLSZYŃSKA - KOLUSZKI
W BRANŻY OD 1993 ROKU, CZŁONEK IZBY PRODUKTU REGIONALNEGO. PRODUKCJA OPARTA NA STARYCH, LOKALNYCH RECEPTURACH CO ZAPEWNIA NIEPOWTARZALNY SMAK TRADYCYJNEGO PIECZYWA WYPIEKANEGO W PIECU CEGLANYM. W OFERCIE: WIELE RODZAJÓW CHLEBA BIAŁEGO, CHLEB RAZOWY, WIELOZIARNISTY, ŻYTNI, SOJOWY; BUŁKI, PIECZYWO DEKORACYJNE (DO ŻURKU, CHLEB WESELNY, WYROBY ŚWIĄTECZNE), PIECZYWO GASTRONOMICZNE: KEBAB, CIABATA, HOT-DOG. SZKOLIMY UCZNIÓW.

95-040 Koluszki, ul. Zagajnikowa 9

tel. +48 44/714 18 89

piekarnia.olszynscy@wp.pl

www.olszynscy.pl

USŁUGI STOLARSKIE "STOL-BUD" MISTRZ PAWEŁ SŁOMKOWSKI - BRZEZINY, PRZECŁAW
WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE W BRANŻY STOLARSKIEJ. W OFERCIE: SCHODY - Z CZTERECH GATUNKÓW DREWNA, SCHODY NA BETON LUB SAMONOŚNE, BALUSTRADY ZE STALI KWASOWEJ ŁĄCZONE Z DREWNEM I DREWNIANE, MEBLE KUCHENNE I INNE. PROJEKT GRATIS, DOSTOSOWANIE DO WARUNKÓW DANEGO OBIEKTU, ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE UŻYTKOWANIE, WEDŁUG NAJNOWSZYCH STANDARDÓW. DODATKOWO: CIĘCIE PŁYT I OKLEJANIE PCV. SZKOLENIE UCZNIÓW.

95-060 Brzeziny, Przecław 23

tel. kom. +48 695 585 311

pslomkowski@interia.pl

"PERFEKT SERWIS" MECHANIKA POJAZDOWA RAFAŁ SUSIK - KOLUSZKI
MECHANIKA SAMOCHODOWA, NAPRAWA SKRZYŃ AUTOMATYCZNYCH, SERWIS KLIMATYZACJI, DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, WYMIANA OLEJU. DOŚWIADCZENIE, NOWOCZESNY SPRZĘT DIAGNOSTYCZNY I NARZĘDZIA. SZKOLIMY UCZNIÓW.
95-040 Koluszki, ul. M. Konopnickiej 13, tel. +48 608 426 486, e-mail: perfektserwis.susu@op.pl

Cech Rzemiosł Różnych w Brzezinach

ul. Traugutta 5
95-060 Brzeziny
tel. +48 46 874 28 69