CECH RZEMIEŚLNIKÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW W RADOMSKU

Radomsko – miasto w województwie łódzkim, siedziba powiatu radomszczańskiego oraz gminy Radomsko. Położone na Wyżynie Przedborskiej, nad rzeką Radomką. Pierwsze pisemne wzmianki o Radomsku pochodzą z 1243 roku, prawa miejskie zostały nadane przez Leszka Czarnego w 1266 roku. W mieście znajduje się wiele zabytków m.in.: Ratusz z 1857 r., chałupa tatarska, kamienice z XVII wieku, Pałacyk – ul. Batorego, Dworek – ul. Młodzowskiej.

Radomszczańskie rzemiosło swoje dzieje ma ściśle związane z historią miasta. Już w średniowieczu powstawały cechy rzemieślnicze, które działają do dnia dzisiejszego. Członkowie cechów skupiali się w bractwach religijnych i zawodowych oraz brali czynny udział w życiu lokalnej działalności. Bez względu na zmiany historyczne, ustrojowe, terytorialne zorganizowane rzemiosło funkcjonowało i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

W pierwszych latach powojennych na terenie powiatu radomszczańskiego działały cechy branżowe skupione w Powiatowym Związku Cechów.
W roku 1948 w miejsce Powiatowego Związku Cechów powołano Okręgowy Związek Cechów, który zrzeszał 9 cechów branżowych.
Kolejna reorganizacja nastapiła na przełomie 1952 i 1953 roku. Decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi zlikwidowano cechy branżowe powołując w ich miejsce Cech Rzemiosł Różnych w Radomsku. Oficjalna data rozpoczęcia działalności tego Cechu to 1 stycznia 1953 roku.
Lata 1953-1956 to bardzo trudny okres dla rzemiosła. Niesprzyjające warunki dla osób prowadzących zakłady rzemieślnicze były przyczyną likwidacji zakładów, zmuszania tym samym rzemieślników do zakładania lub wstępowania do spółdzielni.
Wiele zakładów rzemieślniczych poddanych zostało pod przymusowy zarząd państwowy, wielu w ucieczce przed falą wymiarów i domiarów podatkowych likwidowało warsztaty przechodząc do innych zawodów. Powyższa polityka wpłynęła na zmniejszenie potencjału rzemiosła i spadek ilości członkow Cechu. W tym czasie Cech zrzeszał 557 zakładów.

Poprawa warunków nastąpiła w roku 1956. Działalność gospodarcza o charakterze usługowym i wytwórczym mogła był otoczona pomocą i opieką społeczną, uproszczno również zasady podatkowe. Przywrócono częściową samorządność w rzemiośle. Nowe przepisy podatkowe i polepszone warunki do nauki zawodu zaczęły przynosić efekty. Wzrosła również ilość zrzeszonych zakładów – w 1957 roku odnotowano już 720 członków.

Korzystne zmiany przyczyniły się do inicjatywy powołania na zebraniu w dniu 1 grudnia 1957 roku Komitetu Budowy Domu Rzemiosła. Uchawalono na ten cel składkę w wysokości 20 zł miesięcznie od zakładu. Pierwsze cegły pod fundamenty obecnego Domu Rzemiosła położono 7 września 1963 roku. Budynek został oddany do użytku 27 listopada 1966 roku, w ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego i 700-lecia miasta Radomska.
Nastąpił także wzrost ilości zrzeszonych zakładów do liczby 877.

W dniu 8 kwietnia 1972 uchwalona została ustawa o wykonywaniu i organizacji rzemiosła. Chociaż odnotowywane są w tym czasie trudności głównie w sferze surowcowo-materiałowej oraz wzrastające obciążenia finansowe wobec zakładów rzemieślniczych, rzemiosło znacznie odznacza się w strukturze społeczno-gospodarczej Polski.
W latach 1970-1989 radomszczański Cech zrzeszał ponad tysiąc członków.

22 marca 1989 roku Sejm uchwala nową ustawę o rzemiośle. Ustawa ta znosi obowiązek zrzeszania się rzemieślników w cechach, co wpływa na zmniejszenie liczebności członków.

W roku 2004 radomszczański Cech wprowadza zmiany do statutu umożliwiając zrzeszanie się w szeregach Cechu przedsiębiorców nie spełniających kryterium definicji rzemieślnika i zmienia swoją nazwę na Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku.

Cech w czterech Sekcjach branżowych zrzesza firmy w zawodach:

 • ślusarstwo,
 • mechanika pojazdowa,
 • blacharstwo pojazdowe,
 • lakiernictwo pojazdowe,
 • elektromechanika pojazdowa
 • elektromechanika,
 • stolarstwo,
 • krawiectwo,
 • szewstwo,
 • fryzjerstwo,
 • cukiernictwo,
 • piekarstwo,
 • rzeźnik-wędliniarz,
 • monter inst. i urządzeń sanitarnych,
 • murarz,
 • malarz-tapeciarz,
 • szklarstwo,
 • betoniarstwo.

Główne cele działania Cechu:

 • ochrona praw i reprezentowanie interesów członków wobec władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, sądów, związków zawodowych, urzędów i instytucji,
 • utrwalanie więzi środowiskowej i postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodowej,
 • wykonywanie na podstawie upoważnienia Izby Rzemieślniczej w Łodzi, w której Cech jest zrzeszony, zadań z zakresu nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego pracowników młodocianych zatrudnionych w przedsiębiorstwach prowadzonych przez członków Cechu,
 • prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej, socjalnej i gospodarczej.
 • udzielanie swoim członkom porad i instruktażu z zakresu spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
 • organizowanie pomocy w zakresie dokształcania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków i zatrudnionych przez nich pracowników,
 • udzielanie i propagowanie informacji o usługach i rodzajach działalności produkcyjnej członków Cechu,
 • prowadzenie Biura Rachunkowego dla członków Cechu,

W ramach działalności Cechu od roku 2009 funkcjonuje Centrum Kształcenia ustawicznego.

Prezes Cechu

WALDEMAR GOŁĄB

Członkowie Zarządu

WALDEMAR GOŁĄB – STARSZY CECHU

WOJCIECH SUKIENNIK – PODSTARSZY CECHU

ZBIGNIEW ŁYCZKO – PODSTARSZY CECHU

ANNA OWCZAREK – SKARBNIK

KATARZYNA WOŚKO – SEKRETARZ

EUGENIUSZ SZCZYGŁOWSKI – CZŁONEK

MICHAŁ WIEWIÓRA – CZŁONEK

Komisja Rewizyjna

JERZY ANTOŃSKI – PRZEWODNICZĄCY

MIROSŁAWA OZGA – CZŁONEK

GRAŻYNA ZATOŃ – CZŁONEK

PIOTR DRÓŻDŻ – CZŁONEK

GRZEGORZ NOWICKI – CZŁONEK

Sąd Cechowy

BARBARA CIEŚLAK – PRZEWODNICZĄCA

MIROSŁAW KOWALCZYK – CZŁONEK

BEATA ZIĘTARA – CZŁONEK

BEATA DRZAZGA – CZŁONEK

HENRYK RUDEK – CZŁONEK

Miasto - siedziba Cechu

Rzemieślnicy rekomendowani przez Cech

"FAMEB PORZEŻYŃSCY" PRODUCENT MEBLI - RADZIECHOWICE, ŁADZICE
FIRMA RODZINNA, ŁĄCZĄCA PASJĘ I ZAANGAŻOWANIE Z PRACĄ ZAWODOWĄ. PRODUCENT: ZESTAWÓW KUCHENNYCH, SYSTEMÓW POKOJOWYCH, SZAF I GARDERÓB Z DRZWIAMI PRZESUWNYMI. JEDEN Z NAJBARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH ZAKŁADÓW W REGIONIE. NOWOCZESNA LINIA PRODUKCYJNA I DOŚWIADCZENIE. WYSOKA JAKOŚĆ STOSOWANYCH MATERIAŁÓW, DBAŁOŚĆ O STYL I KOMFORT UŻYTKOWANIA. SZKOLENIE UZNIÓW.

97-561 Ładzice, Radziechowice Drugie 105

tel. kom. +48 506 172 156

fameb@fameb.com

www.fameb.com

FIRMA "MEBROS" PRODUCENT MEBLI KUCHENNYCH ROBERT SKIBIŃSKI - RADOMSKO
FUNKCJONALNE I ELEGANCKIE MEBLE KUCHENNE. W OFERCIE MEBLE TRADYCYJNE I NOWOCZESNE. REALIZACJA INDYWIDUALNYCH PROJEKTÓW I ŻYCZEŃ KLIENTÓW. KOMPLEKSOWA OBSŁUGA, PROFESJONALNE DORADZTWO I DOBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA, PROJEKT, REALIZACJA I MONTAŻ. WYSOKIEJ JAKOŚCI MATERIAŁY, SPRZĘT AGD RENOMOWANYCH FIRM, DOWÓZ I MONTAŻ. SZKOLENIE UCZNIÓW.

97-500 Radomsko, ul. Narutowicza 286

tel. +48 34/682 63 31

mebros@op.pl

www.mebros.pl

FIRMA "STOL-MEB" PRODUCENT MEBLI MICHAŁ WIEWIÓRA - RADOMSKO
PRODUCENT MEBLI ŁĄCZĄCYCH KLASYKĘ Z FUNKCJONALNOŚCIĄ. MEBLE STYLIZOWANE, WZBOGACONE ZDOBIENIAMI SNYCERSKIMI. BOGATA GAMA WZORNICZA I KOLORYSTYCZNA STOSOWANYCH TKANIN, WYSOKA JAKOŚĆ WYKONANIA. W OFERCIE: STOŁY, KRZESŁA, ŁÓŻKA, MEBLE: POKOJOWE, KUCHENNE, BIUROWE, TAPICEROWANE. FIRMA POSIADA NOWOCZESNY PARK MASZYNOWY I DOŚWIADCZONYCH PRACOWNIKÓW. SZKOLENIE UCZNIÓW.

97-500 Radomsko, ul. Przedborska 171

tel. +48 44/682 40 45

stol-meb@stol-meb.pl

www.stol-meb.pl

"MEGLEGAL" TADEUSZ GAL - DOBROSZYCE, RADOMSKO
PRODUCENT MEBLI KUCHENNYCH NA WYMIAR ORAZ PRZESUWNYCH SZAF WNĘKOWYCH NA ZAMÓWIENIE. W OFERCIE RÓWNIEŻ: STOŁY I MEBLE POKOJOWE. MEBLE NOWOCZESNE, KLASYCZNE I STYLIZOWANE. NAJWYŻSZA JAKOŚĆ STOSOWANYCH MATERIAŁÓW ORAZ SPRAWDZONE SYSTEMY I AKCESORIA (BLUM, AMIX, GAMET, NOMET). REALIZACJA PROJEKTÓW SPEŁNIAJĄCYCH OCZEKIWANIA KLIENTÓW. DUŻY WYBÓR OKLEIN, FORNIRÓW ORAZ MOŻLIWOŚĆ WYBORU KOLORU. SZKOLIMY UCZNIÓW.

97-505 Dobroszyce, Blok Dobroszyce, ul. Kochanowskiego 65

tel. +48 692 452 000

biuro.meblegal@gmail.com

www.meblegal.com.pl

USŁUGI KRAWIECKIE - HANDEL ELŻBIETA DAWID - RADOMSKO
FIRMA DZIAŁAJĄCA OD 1991 ROKU. GŁÓWNY CEL - NAJWYŻSZA JAKOŚĆ I PROFESJONALNE USŁUGI W DZIEDZINIE DEKORACJI OKIEN. GRUPA WYKWALIFIKOWANYCH PRACOWNIKÓW, NOWOCZESNE MASZYNY I TECHNOLOGIE ZAPEWNIAJĄ KOMPLEKSOWĄ OBSŁUGĘ KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH, HOTELI I INSTYTUCJI. PRODUKCJA BIELIZNY POŚCIELOWEJ I STOŁOWEJ. W OFERCIE TKANINY FIRM: EUROFIRANY, ITALISSIMA, HOME, APOLLO, VILINE. SZKOLIMY UCZNIÓW.

97-500 Radomsko, ul. Jagiellońska 20/12

tel. +48 510 238 084

biuro@dawid.info.pl

www.dawid.info.pl

AUTO ANTOŃSKI - JERZY ANTOŃSKI RADOMSKO
NAPRAWA ORAZ SERWIS AUTOMATYCZNYCH I MANUALNYCH SKRZYŃ BIEGÓW, NAPRAWY BIEŻĄCE I GŁÓWNE, SYSTEMY COMMON RAIL, ELEKTRONIKA. PROFESJONALNA OBSŁUGA I SPECJALISTYCZNY SPRZĘT. SZKOLENIE UCZNIÓW.
97-500 Radomsko, ul. M.Kolbe 49-51, tel. +48 500 633 083, e-mail: autoantonski@op.pl
FIRMA "PIEKARNICTWO" KRZYSZTOF SZWEDZIK WYTWARZANIE WYROBÓW PIEKARNICZYCH I CUKIERNICZYCH - RADOMSKO
W OFERCIE: CHLEBY NA ZAKWASIE, MIESZANE, RAZOWE, PSZENNE I ŻYTNIE. CHLEBY OKOLICZNOŚCIOWE, CIASTA I TORTY NA KAŻDĄ UROCZYSTOŚĆ. TRADYCYJNE RECEPTURY ZAPEWNIAJĄCE NIEPOWTARZALNY I WYJĄTKOWY SMAK. SZKOLIMY UCZNIÓW.
97-500 Radomsko, ul. 11 listopada 11, tel./fax +48 44/682 20 70, +48 512 451 302, e-mail: piekarnia_szwedzik@o2.pl, www.piekarnia-szwedzik.pl
PIEKARNIA ZBIGNIEW ŁYCZKO - RADOMSKO
RENOMOWANA FIRMA RODZINNA, PIEKARNIA PROWADZONA Z SERCEM. TRADYCYJNE STOSOWANE OD LAT PRZEPISY ZAPEWNIAJĄCE NIEPOWTARZALNY SMAK. UROZMAICONA OFERTA PIECZYWA I PRODUKTÓW PÓŁCUKIERNICZYCH. LAUREAT NAGRODY RODZINNA FIRMA ROKU 2016 W RADOMSKU.
97-500 Radomsko, ul. Przedborska 35, tel. +48 44/685 22 11, +48 601 565 858, e-mail: piekarnia.lyczko@gmail.com

Centrum Kształcenia Ustawicznego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku prowadzi działalność od 2009 roku.

Centrum zajmuje się organizowaniem i przeprowadzaniem szkoleń, w trakcie których uczestnicy:

 • nabywają nowe kwalifikacje zawodowe,
 • uzupełniają i podnoszą posiadane kwalifikacje zawodowe,
 • doskonalą się zawodowo.

Szkolenia przeprowadzane są na zlecenia instytucji i firm oraz osób prywatnych. Realizowane są także projekty szkoleniowe współfinansowane z UE.

Centrum organizuje pozaszkolne formy kształcenia: kursy, szkolenia, seminaria, inne formy kształcenia i podnoszenia kwalifikacji.

Centrum wyposażone jest w:

 • sale wykładowe posiadające pełne wyposażenie audiowizualne,
 • stałe łącze internetowe,
 • sekretariat,
 • zaplecze socjalno-sanitarne

Misją Centrum jest:

 • umożliwienie słuchaczom uzyskania i uzupełnienia wiedzy ogólnej, umiejętności, kwalifikacji zawodowych w zakładach rzemieślniczych, robotniczych i nierobotniczych,
 • stworzenie słuchaczom optymalnych warunków zapewniających możliwość pełnego rozwoju intelektualnego.

Zadania Centrum:

 • prowadzenie szkoleń na zlecenie podmiotów gospodarczych, instytucji i organizacji oraz osób prywatnych, w zakresie i trybie wyznaczonym w niniejszym statucie oraz przyjętymi programami szkolenia,
 • przygotowanie absolwentów do sprawnego i fachowego wykonywania zadań zawodowych,
 • zapewnienie profesjonalnego poziomu szkolenia poprzez dobór wysoko wykwalifikowanej kadry,
  prowadzenie wymaganej dokumentacji szkoleniowej.

Centrum organizuje:

 • kursy zawodowe,
 • kurs spawacza,
 • kurs kierowców-operatorów wózków jezdniowych (wszystkie typy)
 • kurs BHP
 • kurs sprzedawcy,
 • kurs obsługi kas fiskalnych,
 • kurs – florystyka i bukieciarstwo,
 • kurs – wizażu z nowoczesnymi technikami fryzjerskimi,
 • kursy doskonalące,
 • kurs „minimum sanitarne”,
 • kursy językowe
 • i inne.

KONTAKT:
Centrum Kształcenia Ustawicznego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców ul. Reymonta 12 w Radomsku,
tel. 44/683 2 78

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku

97-500 Radomsko
Ul. Reymonta 12

Tel. +48 44 683 26 75
Fax +48 44 683 21 40
E-mail: cech_radomsko@op.pl, cech_radomsko3@op.pl

www.cechradomsko.pl