Projekt ustawy o handlu – trzymamy rękę na pulsie

Projekt ustawy o handlu – trzymamy rękę na pulsie

Po licznych uwagach, które do autorów projektu ustawy o podatku obrotowym płynęły z wielu instytucji i organizacji społecznych, 10 lutego odbyły się konsultacje z udziałem przedstawicieli rządu i przedsiębiorców. Rząd reprezentowali: wicepremier Mateusz Morawiecki i minister finansów Paweł Szałamacha, minister Henryk Kowalczyk.

Przedsiębiorcy, do których 2 lutego dotarł projekt ustawy uznali, że w tym kształcie nie został on skierowany – jak w kampanii wyborczej – do sieci wielkopowierzchniowych, ale uderza w polskie małe i średnie firmy handlowe za sprawą zastosowania progresywnej skali podatkowej. Stawka podstawowa miałaby wynosić 0,7 proc. od obrotów – przy obrocie od 1,5 mln zł do 300 mln zł miesięcznie), a stawka 1,3 proc. – przy obrotach powyżej 300 mln zł miesięcznie. Większy miałby być też podatek od handlu w weekendy i dni wolne od pracy (1,9 proc.). Przedsiębiorców wskazywali także na zbyt niską kwotę wolną od podatku (18 mln zł). Podatek mieliby zapłacić też drobni handlowcy, którzy mają niski obrót, ale płaciliby za to, że występują pod marką większej sieci.

Nic zatem dziwnego, że natychmiast rozpoczęły się dyskusje i protesty, włączyli się do nich także członkowie Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, zwłaszcza ci, którzy prowadzą własne sklepy firmowe lub sieci sklepów mięsnych.

Już 5 lutego w siedzibie SRW RP w Warszawie odbyło się spotkanie (o czym informowaliśmy na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz w mailingu do wszystkich członków naszej organizacji) poświęcone zapisom projektu ustawy i skutkom wprowadzenia jej w życie. Jej mankamenty i błędy omówił współpracujący z SRW mecenas Filip Przybylski-Lewandowski. Uczestnicy spotkania opracowali list otwarty, który wysłano m.in. do Marszałków Sejmu i Senatu, Kancelarii Premiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także do redakcji prasy, radia i telewizji.

Przedstawiciele Stowarzyszenia, głównie jego prezes Janusz Rodziewicz, a także Józef Konarczak i Dariusz Niebieszczański, Mieczysław Miazga, Marek Zdanowski i inni wypowiadali się na łamach licznych gazet , a także w audycjach radiowych i telewizyjnych, wskazując niebezpieczeństwo bankructwa wielu firm mięsnych, jeśliby zapisy ustawy w zaproponowanej formie prowadzono w życie. Wnikliwą cenę prawną, którą przesłaliśmy do wszystkich członków Stowarzyszenia, przygotował mec. Przybylski-Lewandowski.

Podczas rozmów (10 lutego) z przedstawicielami przedsiębiorców zapewniano, że ustawodawcy ponownie pochylą się nad projektem ustawy i dokonają w niej zmian. Te ustne zapewnienia nie spowodowały jednak wycofania się organizatorów z protestu pod Sejmem RP zapowiedzianego na 11 lutego. Pod hasłem „Pogrzeb polskiego handlu” odbyła się manifestacja ponad 5 tysięcy reprezentantów handlowców i przedsiębiorców, którzy przywieźli z całego kraju 12.000 petycji. Wśród protestujących byli także członkowie Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.
Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zaprosił przedstawicieli protestujących do Sejmu. Po spotkaniu zapowiedział, że po 18 lutego nowy projekt ustawy zostanie zaprezentowany zainteresowanym stronom do ponownej konsultacji.

Członkowie SRW RP nadal będą się bacznie przyglądać działaniom wokół projektu ustawy o podatku, włączą się do dyskusji nad jego nowymi zapisami i będą je analizować równie dociekliwie jak dotychczas.

Tekst: Bożena Skarżyńska

Fot. Ilona Poradowska

projekt-ustawy-o-handlu-trzymamy-reke-na-pulsie2

projekt-ustawy-o-handlu-trzymamy-reke-na-pulsie3

 

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz