Marian Tyrzyk kawalerem Szabli Kilińskiego

Marian Tyrzyk kawalerem Szabli Kilińskiego

WIELKOPOLSKA IZBA RZEMIEŚLNICZA W POZNANIU 

Cech Rzemiosł Różnych w Gostyniu

 


Najwyższe odznaczenie Polskiego Rzemiosła

W gostyńskim ratuszu 8 listopada odbyła się piękna uroczystość wręczenia Szabli Kilińskiego wiceprezesowi Izby Marianowi Tyrzykowi.

Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, również z zagranicy – między innymi : Prezes Jerzy Bartnik w podwójnej roli reprezentując ZRP i Izbę, wiceprezesi Izby, dyrektor Izby, zarząd i pracownicy gostyńskiego Cechu, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz dyrektorzy szkół, lokalnych instytucji okołobiznesowych oraz rodzina. Gośćmi specjalnymi byli dr Jörg Dittrich, prezydent Izby Rzemieślniczej w Dreźnie, oraz dr Andreas Brzezinski, dyrektor generalny tej Izby.
marian-tyrzyk-kawalerem-szabli-kilinskiego2 marian-tyrzyk-kawalerem-szabli-kilinskiego8 marian-tyrzyk-kawalerem-szabli-kilinskiego9
Goście wysłuchali krótkiej laudacji, w której przypomniano nie tylko życiorys Starszego Cechu w Gostyniu ale jego aktywność w samorządzie rzemiosła, a także długa lista odznaczeń i wyróżnień. Przypomniano także , że od 2014 roku pełni również rolę wiceprezesa Izby. Marian Tyrzyk z typową dla siebie skromnością stwierdził później , że nawet nie wiedział, że mam ich tak wiele, bo nigdy nie pracował dla odznaczeń.

marian-tyrzyk-kawalerem-szabli-kilinskiego6 marian-tyrzyk-kawalerem-szabli-kilinskiego5 marian-tyrzyk-kawalerem-szabli-kilinskiego4 marian-tyrzyk-kawalerem-szabli-kilinskiego3Replikę polskiej karabeli z XVIII wieku upamiętniającą Jana Kilińskiego, szewca z wielkopolskiego Trzemeszna, jednego z dowódców powstania kościuszkowskiego wręczył Prezes Jerzy Bartnik. Choć jak wynika z ceremoniału stosowniej byłoby powiedzieć – pasował na kawalera „Szabli Kilińskiego” .

A potem wzruszony kawaler długo przyjmował gratulacje, życzenia i prośby by ten uroczysty dzień był nie tylko podsumowaniem pewnego etapu działania ale zachęta do dalszej pracy na rzecz rzemiosła i regionu. Potwierdził to z resztą sam nagrodzony, dziękując za przyznanie mu tego najważniejszego odznaczenia Polskiego Rzemiosła. Zaznaczył, że „Szabla Kilińskiego” ma dla niego znaczenie szczególne, gdyż przekonuje, „że warto działać na rzecz lokalnego środowiska. No i że efekty tej pracy są widoczne”.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz