Goście z Hesji

Goście z Hesji

WIELKOPOLSKA IZBA RZEMIEŚLNICZA W POZNANIU


Rozmawiano o promocji tradycyjnej żywności.

Dziś gościliśmy w Izbie delegację z Hesji, która przebywa w Wielkopolsce na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego. Gościom z Niemiec przewodził Mark Weinmeister – Sekretarza Stanu ds. Europejskich Hesji , a towarzyszyła mu pani Meike Schmidt – Dyrektor Wydziału ds. Europejskich i Międzynarodowych Kancelarii Stanu Hesji. Obecni byli także Pani Anna Markiewicz – Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego oraz Jarosław Frąckowiak – Dyrektor Centrum Kooperacyjnego Hesja – Polska.

Powitanie było bardzo serdeczne ponieważ witający gości Prezes Jerzy Bartnik doskonale zna Marka Weinmeistera – była więc nareszcie okazja, by ugościć go w Poznaniu. Przypomnijmy, że Wielkopolskę i Hesję łączy porozumienie o partnerskie, a nasza Izba od lat bardzo owocnie współpracuje z Izbą rzemieślniczą w Wiesbaden.

Niemieckich gości interesowały nasze doświadczenia związane z promocja tradycyjnej żywości. Mark Weinmeister był pod wrażeniem skuteczności naszego działania przy otrzymywaniu unijnych oznaczeń dla rogala świętomarcinskiego i naszej białej kiełbasy. Przez wiele lat pełnił funkcje Ministra ds. żywności Hesji i doskonale poznał biurokratyczne wymagania Brukseli w przyznawaniu certyfikatów jakości.

Jak promujemy nasza żywność? Jak staramy się dotrzeć do potencjalnych klientów? Jak wreszcie przyznanie unijnych oznaczeń wpływa na zyski producentów? Na te pytania niemieckich gości odpowiedź przyniosła prezentacja jaką przedstawił Dyrektor Tomasz Wika. Goście mieli także okazję – niejako z pierwszej ręki – poznać wszystkie blaski i cienie takich promocji. W spotkaniu uczestniczyli bowiem Piotr Koperski i Jacek Marcinkowski – to oni opowiadali o problemach piekarzy, cukierników i wędliniarzy. Goście mieli z resztą możliwość osobiście przekonać się w czasie krótkiej degustacji na czym polega wyjątkowość naszych sztandarowych produktów i dlaczego warto je promować .

Wiele mówiono także o współpracy naszej Izby z partnerami z Wiesbaden. Mamy co wspominać i czym się pochwalić – choć niewątpliwie największym osiągnięciem są staże młodych rzemieślników . Młodzi Niemcy przejeżdżają do Poznania i uczą się u poznańskich mistrzów albo nasi uczniowie zdobywają zagraniczne doświadczenia w Hesji.

Marzena Rutkowska-Kalisz

Foto

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz