Dni Otwarte Programu ERASMUS+

Dni Otwarte Programu ERASMUS+

IZBA RZEMIEŚLNICZA ORAZ MAŁEJ I ŚREDNIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W TARNOWIE


W dniu 25 kwietnia 2017 r. w RZSZ w Tarnowie zorganizowano DNI OTWARTE PROGRAMU ERASMUS+. Impreza odbyła się w połączeniu z Otwartymi Dniami Szkoły oraz promowała projekt „Terminator 2 – zagraniczne praktyki uczniów tarnowskiego rzemiosła” realizowany przez Izbę Rzemieślniczą w Tarnowie w programie Erasmus+.

Podsumowano rezultaty dwóch turnusów staży zagranicznych w Niemczech i Hiszpanii. W programie były pokazy zawodowe stażystów oraz degustacja zagranicznych przysmaków. 24 uczestników zakończonych staży – uczniowie RZSZ w Tarnowie i Pilźnie prezentowali swoje osiągnięcia, przedstawiano filmy i zdjęcia z praktyk u zagranicznych pracodawców w Sewilli i Erfurcie. Wśród zaproszonych gości znajdowali się uczniowie okolicznych gimnazjów, pracodawcy zatrudniający w swoich firmach pracowników młodocianych – uczestników staży w Niemczech lub Hiszpanii. Przeprowadzono prezentację zdobytych umiejętności zawodowych i nowej wiedzy dla zgromadzonych uczniów macierzystej szkoły i zaproszonych gimnazjów. Nabyte podczas zagranicznych mobilności kwalifikacje prezentowały fryzjerki – uczestniczki projektu Terminator, biorące udział w prowadzonym pokazie fryzjerskim. Kucharze przygotowali smakowity poczęstunek w postaci tradycyjnego, hiszpańskiego dania paella. Cukiernicy częstowali własnoręcznie przygotowanymi ciastami według receptur z hiszpańskich cukierni. Elektromechanicy i mechanicy samochodowi urządzali pokazy na specjalnie przygotowanym stanowisku diagnostycznym. Zwiedzający mogli zapoznawać się działającymi modelami oprzyrządowania oraz słuchać fachowych objaśnień na temat nowinek technicznych funkcjonujących w nowoczesnych samochodach. Prezentacje zorganizowane były na sali gimnastycznej oraz w szkolnych pracowniach. W sali nr 3 trwał pokaz filmów ze zrealizowanych zagranicznych staży, zorganizowano wystawę zdjęć ze staży oraz częstowano przygotowanymi specjałami.

„Opis pierwszego turnusu”

Po intensywnym programie przygotowującym do udziału w zagranicznych stażach, dwie grupy 24 uczestników z Rzemieślniczych ZSZ z Pilzna i Tarnowa wyjechały do Erfurtu i Sewilli w ramach izbowego projektu Erasmus+ „Terminator 2 – zagraniczne praktyki uczniów tarnowskiego rzemiosła”.

Na miejscu stażystami zaopiekowali się przedstawiciele organizacji pośredniczących; w Erfurcie HWK – Izby Rzemieślniczej a w Sewilli – EM Training Agency, którzy między innymi załatwiali noclegi dla obu grup. Jak na razie nie było skarg na warunki w schronisku młodzieżowym Jugendherberge i campusie w Bormujos. Uczestnicy odbyli na początku spotkania zapoznające z pracodawcami z którymi zostały podpisane umowy stażowe. I tak w Niemczech praktyki odbywają się w;

salonach fryzjerskich JUST MEN, Carla Diem, Klier; cukierniach Bäckerei und Konditorei Rüger, Cafe Bauer Erfurt; salonach samochodowych Autohaus M. Flügel GmbH; zakładzie elektrycznym Eektrofirma Jens Stollberg; warsztacie ślusarskim Kunst- und Bauschlosserei Riedl.

W Sewilli stażystów zatrudniają firmy; salon fryzjerski Peluquería Beth; restauracje Bar Antojo (Equipo MPuntoR), El Perro Viejo Tapas Bar. Equipo MpuntoR; cukiernia Confitería Lola S.L., firma blacharsko-lakiernicza Taller de Chapa y Pintura Aljarafe-El Manchón; salon samochodowy Norauto, S.A.U.; sklepy Toro del Oro, Sangre Española.

Wszyscy stażyści uczestniczą w zajęciach kursów językowych ale i tak swoje umiejętności najbardziej pogłębiają w trakcie trwania praktyk w kontaktach z miejscowymi pracownikami lub klientami. Początki jak zwykle trudne, ale zebrane zostały pierwsze opinie o uczniach i wszyscy są ocenieni bardzo pozytywnie, zarówno przez niemieckich jak i hiszpańskich pracodawców. Jedyne problemy związane są z aklimatyzacją w nowych miejscach, część młodzieży (całe szczęście niewielka) przechodzi przeziębienie i były pierwsze kontakty z lekarzem. Tydzień minął, teraz będzie już tylko lepiej!

dni-otwarte-programu-ERASMUS+

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz