Branża mięsna: konieczna reforma szkolnictwa zawodowego!

Branża mięsna: konieczna reforma szkolnictwa zawodowego!

Robert Rytel, właściciel Ubojni Zwierząt Robert Rytel w Podgórzu, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl komentuje założenia tzw. Planu Morawieckiego. Jak przyznaje konieczna jest reforma szkolnictwa zawodowego.

W zakresie reformy szkolnictwa zawodowego myślę, że mój głos nie jest odosobniony. Pomimo wysokich technologii, które nas otaczają najpierw musimy wypuszczać na rynek pracy solidnie przygotowanych ludzi z fachem w ręku. Dobry stolarz, mechanik, ślusarz, masarz, piekarz, czy cukiernik są niezbędni w sferze usług – mówi Rytel.

Jak wyjaśnia osoby te, po przeszkoleniu w zakresie obsługi maszyn i urządzeń przez dostawców technologii, stanął się cenionymi i dobrze opłacanymi fachowcami.

– Widzę pole do działania dla urzędów pracy i dyrektorów szkół we współpracy z lokalnymi firmami. Powinny powstawać klasy wielozawodowe z cotygodniowymi praktykami w zakładach. Finansowanie może odbywać się ze środków obecnie przeznaczanych na aktywizację zawodową – te wydatki będą spadać w związku z malejącym bezrobociem – podkreśla Robert Rytel.

Przyznaje również, że szczególnie bliski jest mu niemiecki model kształcenia zawodowego, gdzie wysokie morale pracowników idzie w parze z zadowoleniem ze standardu życia.

– W Polsce obserwuję dużo więcej frustracji związanych z oczekiwaniami i możliwościami na rynku pracy, w związku z nadprodukcją absolwentów wyższych uczelni. Szczególnie doceniam jednak młode pokolenie polskich inżynierów i informatyków, z których polska gospodarka może być dumna – mówi Robert Rytel, właściciel Ubojni Zwierząt Robert Rytel w Podgórzu.

Ubojnia Zwierząt Robert Rytel działa w Polsce już od 18 lat. Obecnie zakład posiada uprawnienia eksportowe na UE, Ukrainę, Mołdawię, Bośnię i Hercegowinę, Angolę, Bahamy, Barbados, Kongo, Demokratyczna Republika Kongo, Gabon, Ghana, Mozambik.

źródło: portalspozywczy.pl

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz