Arena Zawodów po raz trzeci zachęcała do nauki!

Arena Zawodów po raz trzeci zachęcała do nauki!

WIELKOPOLSKA IZBA RZEMIEŚLNICZA W POZNANIU


Szacun dla zawodowców

13 tematycznych wysp , do tego osobne stoisko naszej Izby, a także Wydziału Oświaty , pracodawców i doradców zawodowych – a do tego tysiące młodych ludzi. To właśnie z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych zorganizowano już po raz trzeci Arenę Zwodów. Wydarzeniu patronowali Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Starosta Poznański Jan Grabkowski. Akcja promująca szkolnictwo zawodowe jest jednym z elementów kampanii edykacyjno-informacyjnej – „Szacun dla zawodowców”.

Na naszym stoisku młodzież z ogromnym zainteresowaniem przyglądała się pracy tapicerów, którzy na oczach nieco młodszych kolegów zajmowali się renowacją pięknego krzesła. Każdy chętny mógł spróbować szlifowania drewna albo naprawiania taśm nośnych w siedzisku krzesła. W szkołach nie ma już zajęć praktyczno-technicznych, jeśli więc w domu nikt nie majsterkuje młodzi ludzie nie mają po prostu okazji sprawdzić czy są uzdolnieni manualnie.

Na drugim końcu naszej rzemieślniczej wyspy również gromadziły się tłumy, by przyglądać się zgranemu, piekarskiemu duetowi. Piotr i Przemysław Koperscy wraz z uczniem piekli, bułki, rogale, chałki i inne ozdobne wypieki. A zapach świeżo wypieczonych bułek był tak intensywny, że kolejno wabił znakomitych gości. Najpierw stoisko Izby – ku uciesze wielkiego grona fanek – odwiedził Krzysztof Jankowski, czyli Jankes prezenter Radia Eska posiadający jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce.

A później najważniejszych gości osobiście witał Prezes Jerzy Bartnik , który w specyfikę rzemieślniczego nauczania zawodu wprowadzał Mariusza Wiśniewskiego, zastępcę prezydenta Poznania oraz Wicestarostę Poznańskiego Tomasza Łubińskiego.

Chętni mogli na naszym stoisku zagrać w grę komputerową „Praca czeka w rzemiośle”, porozmawiać z pracownikami Izby na temat form przygotowania zawodowego, zasad i warunków odbywania nauki , a także przepisów określających podstawę prawną do zatrudniania i szkolenia młodocianych. Czekały na nich także specjalne foldery i ulotki o poszczególnych zwodach.

Arena Zawodów jest tak pomyślna by nie promować konkretnych szkół, a raczej podpowiadać młodym i ich rodzicom jaki zawód wybrać. Na wyspach tematycznych prezentowali się więc między innymi transportowcy, elektrycy i budowlańcy , technolodzy żywności , usługodawcy, logistycy … Każda z wysp zgromadziła we wspólnym projekcie szkoły prowadzące kształcenie w tych samych lub zbliżonych zawodach. Na „Arenie zawodów” pokazano ponad 60 kierunków kształcenia w jakich można kontynuować naukę po ukończeniu gimnazjum. Nauczyciele i uczniowie przygotowali mnóstwo atrakcyjnych pokazów przybliżających uczniom podstawowe informacje o zawodach.

Tłumy młodych ludzi, które przewijały się przez Arenę udowodniły , że to bardzo potrzebna inicjatywa – oby tylko zaowocowała tworzeniem nowych klas w szkołach branżowych i podpisywaniem umów z naszymi mistrzami szkolącymi!

Marzena Rutkowska-Kalisz

Galeria

Więcej zdjęć

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz